Yatırım

Koleksiyon ürünlerinin satışı için canlı yayın platform sunan Whatnot, 20 milyon dolar yatırım aldı

0
whatnot

2020’nin şubat ayında faaliyete geçen Whatnot, koleksiyonluk oyuncak alım satımı üzerine odaklanan bir girişim. Başta orijinal Funko Pop ürünleri alım ve satımı yapan girişim birkaç ay sonra Pokemon kartları gibi kategorilerde de satış yapmaya başladı ve canlı bir alışveriş platformuna dönüştü.

Girişim, 2020’nin sonlarına doğru 4 milyon dolar tohum yatırım almıştı. Canlı alışveriş platformunun ivme kazanması üzerine, kategorilerini genişletmek isteyen Whatnot, dün 20 milyon dolar yatırım aldı.

Canlı yayın ile satış yapma konsepti, Çin‘de popüler bir hale gelmişti. Çin’den sonra ABD‘deki koleksiyon satıcı ve alıcıları tarafından da ilgi görmeye başladı. ABD’deki potansiyel müşterileri gören girişim, çoğunlukla Instagram canlı yayını üzerinden yapılan canlı satışları platformuna çekmek istedi ve bu noktada pazardaki boşluğu doldurdu.

Whatnot, geleneksel fakat daha özgün bir satış platformu olarak hizmet sunuyor. Kurucu ortak Grant LaFontaine, ekibin %95’inin odak noktasının ürünlerin satımının canlı akışı tarafında olduğunu söylüyor.

”Bir çok canlı yayın platformu var fakat insanlar 10 farklı platformda satış yapmak istemediğini söylüyor ve gerçekten canlı yayın için bize geliyorlar, bu yüzden kullanabilecekleri en iyi platform olmak için gerekli araçları veriyoruz.”

Whatnot Kurucu Ortağı Grant LaFontaine

Whatnot’ın popüler hale gelmesinin en önemli etkenlerinden bir tanesi ‘kart molası’ adı verilen bir canlı yayın türü kullanması. Kart molası; kullanıcıların, bir paketi satın almak için, genellikle nadir bir ürün, paralarını bir havuzda birleştirmeleri ve her numaranın kutularla eşleştirilmesi ile gerçekleşiyor. Her paket canlı yayında açılıyor ve şanslı numara sahibine ürün gönderiliyor.

Girişim yeni kategorilere giriş yapmak istediğini, bunlar için topluluklar oluşturmayı ve güvenilir satıcılarla iletişim kurmayı hedeflediklerini belirtti. LaFontaine, ekibi ile 100’den fazla kategoride yer almak istediğini de ekledi.

 

 

Macaristan merkezli kodlama okulu Codecool, 7 milyon euro yatırım aldı

Önceki İçerik

Sohbet ve tanışma uygulaması Blurry, 2 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir