Yatırım

KOBİ’lere odaklanan fintech BukuWarung, 60 milyon dolar yatırım aldı

0
BukuWarung
BukuWarung kurucu ortağı Chinmay Chauhan ve Abhinay Peddisetty.

Finansal kaynakların güvenilir bir yerde tutulması ve takibi, şirketler için hayati önem taşıyor. Fakat sanılanın aksine, küçük ve orta ölçekli işletmelerde bu takip sistemi çok düzenli işlemiyor. Bu eksiği de yine girişimler dolduruyor. Endonezya’da küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanan fintech BukuWarung, Seri A turunda 60 milyon dolar yatırım aldı. Valar Ventures ve Goodwater Capital‘in liderlik ettiği tura; Aldi Haryopratomo,  Victor Jacobsson, SoftBank, Trihill Capital ve bir grup melek yatırımcı katıldı.

2019 yılında kurulan BukuWarung’un hedef pazarı, kooperatifler ve KOBİ’ler. Ülke verilerine göre Endonezya‘da 60 milyondan fazla KOBİ mevcut ve bu işletmelerin gayri safi yurtiçi hasılata %61 oranında bir katkısı var. Ayrıca KOBİ’ler, ülkedeki işgücünün %97’sini istihdam ediyor.

BukuWarung küçük işletmeler için dijital bir işletim sistemi inşa ediyor. Uygulamada dijital ödemeler, envanter yönetimi, toplu işlemler, fatura ödemeleri gibi bir işletmenin takip edilmesi gereken tüm gelir ve giderleri kayıt ediliyor.

Girişim, önümüzdeki aylarda borç verme, tasarruf kaynakları kontrol etme ve sigorta satın alma gibi yeni finansal hizmetleri bünyesine katmayı düşünüyor.

Girişim, aldığı yatırımı 150 kişilik mevcut işgücünü ikiye katlamak ve QR ödemeleri gibi hizmetleri içerecek bir ödeme altyapısı geliştirmek için kullanılacak.

İsveçli batarya üreticisi Northvolt, 2.75 milyar dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Yerli lojistik girişimi Yolda.com, 1.9 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir