Yatırım

Klarna, 45.6 milyar dolar değerleme ile 639 milyon dolar yatırım aldı

0
Klarna

Son olarak geçtiğimiz mart ayında aldığı 1 milyar dolar yatırımla başlıklarımıza konuk olan Klarna, aradan 3 ay bile geçmeden yepyeni bir yatırım turuna daha imza attı. Avrupalı fintech devi, SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde 639 milyon dolar yatırım aldı. Adit Ventures, Honeycomb Asset Management ve WestCap Group’un katıldığı tur sonrası şirketin değerlemesi 45.6 milyar dolara yükseldi.

“Şimdi al, sonra öde” tipi kredi hizmetlerinin öncüleri arasında yer alan Klarna, aldığı yatırımla birlikte dudak uçuklatan bir istatistiğe imza attı. Yatırım öncesi 31 milyar dolar değerlemeye sahip olan şirket, tek bir yatırımla değerini %47.3 oranında artırdı. Bu oran çoğu fintech için şaşırtıcı olmasa da decacorn konumuna iki sene önce gelmiş özel bir şirket için oldukça ilgi çekici.

90 milyon global kullanıcıyla bir gün içinde 2 milyon işleme ev sahipliği yapan Klarna, geçtiğimiz yıl içinde 53 milyar dolar para transferine imza attı. Bu işlem hacmi herhangi bir fintech için oldukça büyük ancak Klarna için yeterli değil. Çünkü şirket, yılda 1 trilyon dolar işlem hacmine sahip olan kredi kartı piyasasına bire bir rakip olmak istiyor. Kredi kartı kullanıcılarını kendi platformuna çekerek bankalarla arasındaki mücadeleyi kızıştırmayı planlıyor.

Yatırımın ardından gelecek planları hakkında açıklama gerçekleştirmekten kaçınan Klarna’nın bu hedefte ne yapacağı henüz bilinmiyor. Buna ek olarak şirketin yatırımı nasıl kullanacağı da henüz resmiyete dökülmedi.

Ev satın almayı kolaylaştıran Flyhomes, 150 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Balderton, “hızlı büyüme” gösteren girişimlere yönelik 680 milyon dolar büyüklüğünde yeni bir fon kurdu

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir