Yatırım

Jay-Z liderliğinde ilerleyen Tidal, Square tarafından 297 milyon dolara satın alındı

0
Tidal

KOBİ’leri ön plana koyan sistemleri ve fintech dünyasına getirdiği yeniliklerle bilinen Square, sahip olduğu teknolojileri müzik dünyasına taşımak istiyor. Müzisyenlerin gelir modellerini günümüz standartlarına uygun bir şekilde güncellemek isteyen şirketin bu alandaki partneri ise Tidal.

Spotify ve Apple Music gibi devlere kıyasla finansal anlamda biraz geride kalan Tidal, “müzisyenlerin tarafındayız” sloganını bir adım öteye götürmeye hazırlanıyor. Twitter CEO’su Jack Dorsey liderliğinde ilerleyen Square tarafından 297 milyon dolara satın alınan platform, yepyeni bir yapılandırmaya gidiyor.

Sanatçıların ödeme sistemlerini streaming gelirlerinin ötesine taşımak fikriyle Jack Dorsey ve Jay-Z tarafından kurulan iş birliğinin birçok ilginç yanı mevcut. Bunlardan ilki, Square ve Tidal’ın paylaştığı veri odaklı yaklaşım. Bu yaklaşım yeni anlaşmanın ilk zamanlarına da yansıyacak. Square, direkt bugün itibariyle Tidal’a yeni özellikler eklemeyecek; tam tersine kullanıcılar ve sanatçıların müzik odaklı işlemlerinden elde ettiği verileri işleyerek yeni yaklaşımlar gerçekleştirecek. Bu yeniliklerin birebir hangi alanda aktif kullanılacağı tam olarak bilinmese de hepsi gelir yönetimi odaklı olacak.

Tidal’ın ötesinde, yeni satın alım büyük ölçüde Square’e de yansıyacak. Çünkü Tidal’ın eski çoğunluk hissedarı konumunda yer alan Jay-Z, Square’e devrettiği hisseler karşılığında Square’in yönetim kuruluna dahil olacak. Square’in hisselerini satın aldığı birçok isim, Tidal’daki yönetici ortak rolünü sürdürmeye devam edecek. Ancak doğal olarak en büyük karar mekanizması yine Square’e ait olacak.

Streaming dünyasının şirketlere ve yatırımcılara sunduğu pastanın büyüklüğü artık herkes tarafından biliniyor. Haliyle, müzikle alakalı olmaksızın çoğu isim bu pastada pay sahibi olmak istiyor. Yiyebilecekleri dilimin büyüklüğünü de yönetim sırasında aldıkları kararlar belirliyor. Bu anlamda Square’in Tidal ile birlikte atacağı adımların ne kadar verimli olacağını bize ancak zaman gösterecek.

Online etkinlik platformu Hopin 400 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Eski Riot Games çalışanlarının yeni oyun girişimi Theorycraft Games, 37.5 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir