Yatırım

Japonya’nın en büyük 2. el spor ayakkabı platformunu işleten SODA, 22 milyon dolar yatırım aldı

0

Japonya’nın en büyük 2. el spor ayakkabı satış platformu SNKRDUNK’ı işleten SODA’nın yatırım turuna, SoftBank Ventures Asia liderlik etti.

Satın alınan bir ürünün yeniden fiyatlandırılıp tekrardan satıldığı bir işleyişe sahip olan ‘reselling’ sektörü tüm dünyada daha da dikkat çekmeye devam ediyor. Japonya’da ise spor ayakkabılar için bir 2. el satış platformu görevi gören SNKRDUNK, ülkede şu an sektörün lideri konumunda. Platformun sahibi ve işleticisi konumunda olan SODA, Seri B yatırım turunda 22 milyon dolar yatırım aldı.

Yatırım turuna Güney Kore merkezli SoftBank Ventures Asia liderlik ederken Colopl Next, THE GUILD ve çeşitli stratejik ortaklar da katılım gösterdi. Geçtiğimiz yıl çıkılan Seri A yatırım turunda da 3 milyon dolar yatırım alan SODA, böylelikle toplam yatırım miktarını 25 milyon dolara çıkarmış oldu. Yatırıma ait fonların önemli bir kısmı, diğer Asya ülkelerinde de faaliyete geçmek için kullanılacak.

SNKRDUNK Aralık 2020’de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %3,000 oranında bir satış artışı yaşamıştı. Platformun CEO’su Yuta Uchiyama bu durumu pandemi ile insanların online alışveriş yöntemlerine alışmasına bağlıyor. Platformun şu an aylık bazda 2.5 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu rakam devamlı artış gösteriyor.

COVID-19 pandemisinin giyim odaklı 2. el satış platformlarına darbe vurması beklenirken pek çok C2C platformu tam tersi bir etki yaratıp büyüme gösterdi. Örneğin dünyanın en büyük 2. el spor ayakkabı satış platformu StockX, Aralık 2020’deki Seri E yatırımı beraberinde 2.8 milyar dolar gibi bir değere ulaşmıştı.

SODA, SoftBank Venture Asia ile vardığı anlaşmayı devamlı bir hale getirmek istiyor. Platformdaki işlemlerin otomatize edilmesi için sermaye şirketinin portföyündeki yapay zeka kurumları ile görüşmeler düzenlenecek.

Akaunting, Teknogirişim GSYF’den 500 bin dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Dijital nakliye girişimi Sennder, 160 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir