Yatırım

İsveçli batarya üreticisi Northvolt, 2.75 milyar dolar yatırım aldı

0
Northvolt

İsveçli batarya geliştiricisi ve üreticisi Northvolt, 2030 yılına kadar Avrupa’nın en büyük batarya sağlayıcısı olmak için başlattığı yatırım turunda 2.75 milyar dolar yatırım aldı. Şirketin şu ana kadar aldığı en büyük yatırım olarak kayıtlara geçen tura, Volkswagen ve Goldman Sachs liderlik etti. Yatırımın ardından açıklama gerçekleştirmekten kaçınan şirketin değerlemesi, CNBC raporuna göre 12 milyar doların üstüne çıktı.

Northvolt, batarya teknolojileri açısından otomotiv sektörünün gözdesi konumunda yer alıyor. Northvolt’un son iki sene içinde imzaladığı BMW ve Volkswagen anlaşmaları, şirketin kasasına tam olarak 16.3 milyar dolar nakit koydu. BMW, geçtiğimiz yılın temmuz ayında şirkete 2.3 milyar dolar ödeyerek resmi bir iş birliği başlattı; Volkswagen ise, bu yılın mart ayında gelmiş geçmiş en büyük batarya siparişlerinden birine imza atarak 10 yıllık batarya tedariği için şirkete 14 milyar dolar ödedi.

2016 yılında İsveç‘te kurulan Northvolt, 5 yıl gibi kısa bir sürede 6.5 milyar dolar yatırım aldı. Şu ana kadar alınan tüm yatırımlar, şirketin İsveç’teki mega fabrikası için kullanıldı. Saatte 60 gigawatt üretim gerçekleştiren fabrika, şimdiye kadar Northvolt’un tüm ihtiyaçlarını karşılamış olsa da yeni iş birlikleriyle 2. fabrika ihtiyacı kaçınılmaz oldu. Şirket de bu ihtiyaca cevap olarak rotasını Almanya’ya çevirdi.

2030’a kadar saatte 150 gigawatt üretime ulaşmak isteyen Northvolt, bu hedefteki yeni mega fabrikasını Almanya’da açacak. Almanya’yı takiben Avrupa’da bir mega fabrika daha açılacak.

Çalışan verilerini bir araya getiren girişim ChartHop, 35 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

KOBİ’lere odaklanan fintech BukuWarung, 60 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir