Yatırım

İskandinav fintech Lunar, 40 milyon euro yatırım aldı

0
Lunar

Bireysel finans hizmetleri ile dikkat çeken İskandinav fintech girişimi Lunar, Seri C turu kapsamında 40 milyon euro yatırım aldı. Yeni tur, girişimin nisan ayında 20 milyon dolar yatırımla kapattığı Seri B turunu takip ediyor.

Hizmet alanı şimdilik Kuzey Avrupa’yı kapsayan Lunar; Danimarka, İsveç ve Norveç olmak üzere 3 ülkede 200.000 bireysel kullanıcıya ve 5.000 şirket hesabına bankacılık platformu sağlıyor. Girişimin sunduğu finansal hizmetlerin temelini insanları kredi derdinden kurtaran “şimdi al, sonra öde” mottosu oluşturuyor.

Kullanıcı tabanı Avrupa ortalamasının çok üstünde bir oranda para harcayan Lunar’ın ortaya koyduğu rakamlar, geleneksel bankacılığı neredeyse 6’ya katlıyor. Avrupa dijital harcama ortalaması aylık 212 euroluk bir etkileşim ortaya koyarken Lunar kullanıcıları ayda ortalama 1.100 euro harcıyor. Bu sene içinde yayınlanan çeşitli raporlara göre bu oran, şu an için Avrupa fintech marketinin şahit olduğu en büyük açığı oluşturuyor.

Verdiğim örneklerden de anlayacağınız üzere Lunar, alanının lider isimlerinden biri. An itibariyle girişimin hemen üstünde Klarna ve Affirm yer alıyor. “Şimdi al, sonra öde” mottosuna sahip olan bir diğer isim Klarna’nın değerlemesi 10.65 milyar dolarda gezerken; Amerika merkezli Affirm de 3 milyar dolar değerleme ile dikkat çekiyor.

3 ana ofis üzerinden 180 çalışanla faaliyet gösteren Lunar, önümüzdeki yıl Avrupa’nın farklı ülkelerine açılımını başlatacak. Girişimin resmi olarak duyurulan ilk hedefi, Finlandiya marketini ele geçirmek.

Yapay zeka temelli müzik girişimi Musimap, Quincy Jones’dan yatırım aldı

Önceki İçerik

İş Bankası, 2. Tarım Girişimciliği Yarışması’nı düzenliyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir