Instagram, “yukarı kaydır” özelliğini sonlandırıyor

Belki de son yılların en akılda kalıcı sosyal medya özelliklerinden biri olan “yukarı kaydır“, önümüzdeki hafta itibariyle tarihe karışıyor. Emeklilik vakti gelen özellik için alternatif arayışının sonuna yaklaşan Instagram, 30 Ağustos itibariyle linklenebilir sticker’lar ile devam edecek.

Adından da az çok anlayacağınız üzere, linklenebilir sticker‘lar web sitelerine doğru açılan yeni kapı olacak. Kullanıcılar, yukarı kaydırmak yerine sticker’ların üstüne tıklayarak yerleştirilen harici bağlantılara ulaşabilecek.

Kreatörlere çok daha fazla özgürlük sağlaması beklenen yeni özellik, yukarı kaydır’ın aksine tamamiyle özelleştirilebilir olacak. Influencerlar, tıpkı GIPHY üzerinden GIF ekler gibi kendi sticker’larını oluşturarak platforma yükleyebilecek.

Hatırlarsanız yukarı kaydır özelliği geçtiğimiz ay içinde tüm kullanıcılara açılacak bir şekilde test edilmeye başlamıştı. Şimdilik bu testlerden elde ettiği sonuçlara göre hareket eden Instagram, linklenebilir sticker’ları sadece doğrulanmış hesapların kullanımına açacak. Bu ayrıcalığın kalıcı bir karar olup olmadığı henüz kesin değil.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir