Instagram, 10. yılını birçok yenilikle kutluyor

Son 6-7 sene içinde elde ettiği inanılmaz popülerlik ile sosyal medya platformlarına adeta yön veren Instagram, bugün 10. yaşını kutluyor. Birbirinden farklı ufak yeniliği bu kutlamaya özel geri getiren platform, nostalji hissini olabildiğince fazla yaşatmak istiyor.

Bugün gelen güncelleme içindeki dikkat çekici ayarlardan biri, uygulamanın sembolünün isteğe bağlı olarak değiştirilebilmesi. Hem iOS, hem de Android cihazlardaki tüm kullanıcılar, uygulamanın eski sembolüne dönebilecek. Bunun da ötesinde güncel sembolün renginde de oynama yapılabilecek. Siyah-beyazdan mavi-mora kadar uzanan birçok seçenek mevcut.

Tabii, Instagram yıllar içinde geriye yolculuk yaparken sizi de yanında almayı ihmal etmiyor. “Hikaye Arşivleri” adı verilen yeni sekme, 3 sene öncesine kadar attığınız hikayeleri görüntüleyebilmenizi sağlayacak. Böylelikle hem arkadaşlarınızla yaşadığınız neşe dolu anlara, hem de ex’inizle çektiğiniz fotoğraflara bakarak yıkıklığınızı koruyabileceksiniz.

Instagram_story

Özellik oldukça ilgi çekici olsa da platformun gizlilik kurallarına aykırı olduğunu düşünen birçok isim var. Ne de olsa şirket bundan birkaç sene önce atılan hikayelerin Facebook server’larında saklanmadığını ve 24 saat içinde silindiğini belirtmişti. Belli ki bu bir yalanmış 🙂

Bu iki özelliğe ek olarak uzun zamandan beri beta sürümünde test edilen “yorum ayarları” da platforma dahil edilecek. Ayar sayesinde tıpkı Twitter’da olduğu gibi Instagram üzerinden de yorumlar gizlenebilecek. Şimdilik paylaşım sahibi tarafından manuel yapılması gereken yorum ayarlarının ilerleyen süreçte otonom hale getirilmesi bekleniyor.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir