Yatırım

İngiltere merkezli dijital banka Starling, 1.9 milyar dolar değerleme ile 376 milyon dolar yatırım aldı

0
Starling

Geleneksel bankalara kıyasla daha adil, daha akıllı ve daha insani bir alternatif sunmak için kurulan İngiltere merkezli bankacılık girişimi Starling, Fidelity Management & Research Company’nin yönettiği yatırım turunda, 1.9 milyar dolar değerleme ile 376 milyon dolar yatırım aldı.

Bankacılık girişimlerine yönelik yatırım haberleri hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle ABD merkezli ücretsiz online bankacılık girişimi Varo‘nun yatırım haberini paylaşmıştık. Bugün ise rotamızı İngiltere’ye çeviriyoruz. Bir başka bankacılık girişimi olan İngiliz Starling, Fidelity Management & Research Company’nin liderliğinde 376 milyon dolar yatırım aldı.

Sizlere son olarak geçtiğimiz yılın mayıs ayında bahsettiğimiz Starling Bank, insanlara geçmişin bankalarına kıyasla daha adil, daha akıllı ve daha insani bir alternatif sunmak için inşa edilmiş ödüllü ve tam lisanslı bir dijital banka. Starling’in kullanıcılarına sunduğu dört farklı hesap türü bulunuyor; kişisel, iş, ortak/euro ve artı bir çocuk kartı. Bunu işletmeler için öncü bir ödeme hizmetleri önerisiyle eşleştiren Starling’in dünya standartlarında teknolojisi, günümüzde bankacılığı yeniden canlandırıyor. İnsanların para konusunda iyi hissetmeleri için ihtiyaç duydukları araçları kullanıcılarına sunuyor.

2017 yılında kurulan Starling, aralarında 300.000 işletme hesabı bulunan toplam 2 milyon hesap sayısına ulaşmış durumda. Girişim, bu hesapların kaç tanesinin aktif olduğunu açıklamadı. Starling’in brüt kredi miktarı 2 milyar sterlini ve mevduatları da 5.4 milyar sterlini geçmiş durumda.

Starling Bank’ın kurucusu ve CEO’su Anne Boden yaptığı açıklamada, dijital bankacılığın bir devrilme noktasına ulaştığına değindi. Müşterilerin artık geçmişin bankalarına daha adil, daha akıllı ve daha insani bir alternatif beklediklerini aktardı. Yeni yatırımcıları ile büyümenin bir sonraki aşamasına girerken, mevcut yatırımcılarının sürekli desteğinin büyük bir güven oluşturduğunu da ekledi.

Yatırım turu, Fidelity Management & Research Company liderliğinde Qatar Investment Authority (QIA) tarafından yönetildi. Yatırım turuna ayrıca RPMI Railpen (Railpen) ve küresel yatırım şirketi Millennium Management dahil oldu.

Tarihe adını yazdırmış girişimci kadınlar

Önceki İçerik

Kripto para odaklı güvenlik girişimi Curv, PayPal tarafından satın alındı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir