Yatırım

İngiltere, “Future Fund” adı altında COVID-19’dan etkilenen girişimlere 250 milyon pound yardımda bulunacak

0

Ülke genelindeki girişim ekosisteminin bakanlıklara olan baskısı ve uzun süren tartışmalar sonucunda karara ulaşan İngiltere hükümeti, “Future Fund” yardım fonu ile büyüme aşamasındaki girişimlere toplamda 250 milyon pound yardımda bulunacağını açıkladı.

British Business Bank (İngiliz İş Bankası) aracılığıyla sağlanacak olan yardım fonu Eylül ayında kadar devam edecek ve çeşitli katılım şartları ile gerçekleşecek. Başvuru gerekliliği olarak girişimlerin, hem İngiltere kuruluşlu olması hem de şu ana kadar en az 250 bin pound yatırım almış olması gerekiyor.

İlk yardımın Mayıs ayında gerçekleşeceği fon dahilinde girişimlerin boyutlarına göre 125 bin pound ve 5 milyon pound arası yardım yapılacak. Çeşitli vergi incelemeleri sonucunda bazı girişimlerin alacağı yardımlar geri ödeme zorunluluğu ile temin edilecek. İngiltere hükümeti henüz geri ödeme kapsamında detaylı bilgi paylaşmadı.

Hükümetin “Future Fund” kararı, bu ayın başında resmileştirilen İnnovative UK yatırımlarını takip ediyor. Tüm bunların yanı sıra İngiltere, küçük işletmelere odaklanacak olan ikinci bir yardım fonu daha açıkladı. İngiltere Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre henüz adlandırılmamış olan ikinci yardım fonu kapsamında küçük işletmelere 750 milyon pound yatırımda bulunulacak. COVID-19 döneminin finansal etkilerini azaltmaya odaklanan hükümet, toplamda 2500 küçük işletmeye yardım etmeyi hedefliyor.

Koç Holding ve İnventram, Vispera’ya ortak oldu

Önceki İçerik

#46 Yolda Kurucu Ortağı Volkan Özkan – capslock podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir