Yatırım

İletişim API’ları geliştiren Stream, Seri B turunu 38 milyon dolarla noktaladı

0
stream

İletişimin dijitalleşmesinin neredeyse herkes tarafından kabul görmesi ve ihtiyaç duyulması yadsınamaz bir gerçek. Stream de dijital iletişimi sağlama noktasında, API (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanarak uygulamalarda sohbet deneyimleri ve etkinlik akışları oluşturan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Girişim, dün liderliğini Felicis Ventures‘ın yaptığı, kurucusu Aydin Senkut’un da katılım sağladığı Seri B turunda 38 milyon dolar yatırım aldı. Seri A turunun baş yatırımcıları GGV Capital ve 01 Advisors da turda yer alan şirketler arasındaydı. Seri B turunun ağustos ayında gerçekleşen ve 15 milyon dolar yatırım ile kapatılan Seri A turundan yalnızca altı ay sonra gerçekleştiğini söylemekte fayda var. Girişim, bu yatırım ile beraber kuruluşundan beri aldığı toplam yatırımı 53 milyon dolara çıkarmış durumda. Yatırımın mevcut yapıyı geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için kullanılacak.

Stream etkinlik akışları yaratmak için API kullanarak işe başladı; bugün ise farklı platformlarda oluşturulan uygulamalar ile entegre edilebilen sohbetlere kadar genişledi. Girişim hali hazırda Ikea‘ya ait TaskRabbit, NBC Sports, Unilever, Delivery Hero, Gojek, eToro ve Stanford Üniversitesi gibi önemli müşterilere eğitim, finans, etkinlikler ve sosyalleşme alanında hizmet sağlıyor. Müşterilere sağladığı uygulamalar ile beraber şirketin 1 milyardan fazla kullanıcısı var.

Stream değerlemesini açıklamıyor fakat, 2020 yılında sohbet odaklı ürün gelirlerinde %517‘lik bir artış yaşadı. Girişimin yönetici ekibi, geçtiğimiz yıl boyunca kuruluşların neredeyse tamamen dijital dünyaya geçmesinin onları çevrimiçi iletişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için harekete geçirdiğini belirtiyor.

2015 yılında Amsterdam’daki CTO Tommaso Barbugli ile girişimi kuran CEO Thierry Schellenbach; “Bu yılın sonuna kadar fon sağlamayı planlamıyorduk ama sonra Aydın Senkut bize ulaştı ve bu durum hayır demeyi zorlaştırdı.” dedi.

Girişimin başarısı ve entegre edilmesi kolay hizmetlerinin, Stream gibi oluşumlarla beraber ileride daha fazla sosyal uygulamanın ortaya çıkmasına neden olup olmayacağı ise soru işareti olarak akıllarda kalıyor.

Lojistik girişimi SiCepat, 170 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

TikTok’un sahibi ByteDance, Clubhouse benzeri bir platform geliştiriyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir