İkinci el araba platformu Carsome Group, iCar Asia’yı satın almak istiyor

Carsome Group, otomotiv listeleme platformu iCar Asia’yı 200 milyon doların üzerinde bir rakam karşılığında satın almak istiyor.

2015 yılında Malezya’da kurulan Carsome Group, kişi ve kurumlara ikinci el araç satış imkanı veren bir girişim. Bölgedeki hakimiyetini artırmak isteyen Carsome, bu doğrultuda önemli bir adım attı. Malezya merkezli otomotiv listeleme platformu iCar Asia‘nın %19.9 hissesini satın aldı. Ancak planı ise platformun tamamını satın almak.

Anlaşma Carsome Group ve iCar Asia hissedarlarından Catcha Group arasında imzalandı. Anlaşma doğrultusunda Catcha Group da Carsome’da hisse sahibi olacak. Ancak yüzde bazında herhangi bir rakam paylaşılmadı. Edinilen bilgilere göre iki girişim, iCar Asia’nın tamamını satın almak için yönetim kuruluna bir ortak teklif de iletti. Teklifin detayı bilinmese de 200 milyon doların üzerinde bir rakam kulislerde dolanıyor.

Bu haber aslında pek de şaşırtıcı sayılmaz. Zira geçtiğimiz haziran ayında, Carsome Group’un 200 milyon dolar değerinde bir yatırım arayışında olduğu ortaya çıkmıştı. Hatta şartların oluşması halinde, yatırım turunu ilk halka arzın da izlemesi bekleniyor. Geçtiğimiz hafta ise motorlu taşıt açık artırma platformu PT Universal Collection ile stratejik ortaklığa gidilmişti. Tüm bu hamleler, Carsome Group’un hakimiyetini güçlendirmek için nasıl bir çalışma yürüttüğünün kanıtı niteliğinde.

iCar Asia ile imzalanan anlaşma doğrultusunda iki platform birbirine entegre bir online pazar sunacak. Pazarda yıllık yüz bin aracın listelenmesi ve 2021 içerisinde 1 milyar dolar gelir elde edilmesi planlanıyor. Carsome CEO’su Eric Cheng ise anlaşma hakkında “Bu anlaşma bölgedeki en geniş ve kapsamlı dijital otomotiv grubunu oluşturmak için attığımız ilk adım.” sözlerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir