Yatırım

Hint sosyal ticaret platformu Meesho, 300 milyon dolar yatırım aldı

0
Meesho

Geçtiğimiz hafta yaşanan Perpule satın alımıyla başlıklarımıza konuk olan Hint e-ticaret ekosistemi, yepyeni bir yatırım haberiyle karşımızda. KOBİ’lerin dijital dünyanın bir parçası olmasını sağlayan Meesho, Seri E turu kapsamında 300 milyon dolar yatırım aldı.

Softbank öncülüğünde tamamlanan tura, girişimin mevcut yatırımcıları arasında yer alan; Facebook, Prosus Ventures, Shunwei Capital, Venture Highway ve Knollwood Investment gibi isimler katıldı. 2 yıl önce düzenlediği Seri D turunda 700 milyon dolar değerlemeye sahip olan girişim, bu sayıyı 3’e katlayarak 2.1 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Hint unicornlar arasında yerini alan Meesho, bireylerin ve KOBİ’lerin WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi platformlar üzerinden satış yapmasını sağlıyor. Bu süreçte işletmelerin sırtındaki yükü azaltmak adına lojistik, gerçek zamanlı mağaza güncellemeleri ve online ödemeler gibi operasyonları kendisi üstleniyor. Böylece, zaten dijital dünyada oldukça tecrübesiz olan bu işletmeler sadece satışa odaklanabiliyor.

Ağında 13 milyondan fazla girişimci barındıran Meesho’nun kullanıcı tabanının büyük bir kısmını kadınlar oluşturuyor. Merkez şehirlerde yer almayan kadınların e-ticarete atılması için çalışan girişim, kurulduğu 2015 yılından beri bu hedefle operasyonlarını yürütüyor. Girişim, aldığı yeni yatırımla da yine bu hedefte çalışmayı planlıyor.

Turun ardından gerçekleştirdiği resmi açıklama ile gelecek planlarına değinen Meesho, yeni yatırımın, henüz dijitale geçiş yapmamış olan 100 milyon KOBİ’nin platforma dahil edilmesi için kullanılacağını belirtti. Girişimin kurucu ortağı ve CEO’su Vidit Aatrey; “Son bir sene içinde işlerini online ortama taşımak için kollarını sıvayan işletmelerde inanılmaz bir artış gördük.” dedi.

Canlı alışveriş trendini Türkiye’ye taşımak isteyen Vidyodan, 1 milyon dolar tohum öncesi yatırım aldı

Önceki İçerik

Teknoloji devi LG, akıllı telefon operasyonlarına son veriyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir