Hint edtech Quizizz, 31.5 milyon dolar yatırım aldı

İnteraktif eğitim platformu Quizizz, Tiger Global liderliğindeki Seri B yatırım turunda 31.5 milyon dolar yatırım aldı.

Hint Ankit Gupta, çocukluğunu geçirdiği yıllarda kaynak eksikliği nedeniyle eğitiminde çeşitli zorluklar yaşamış bir insandı. Eğitimine vakit ayırdığı zamanlarda da normal bir çocuk gibi oyun oynama, gezip tozma fikri dikkatini dağıtıyordu. Bir yetişkin olduğunda ise gününün çocukları aynı şeyleri yaşamasın diye harekete geçmeye karar verdi. Bu doğrultuda da 2015 yılında, birkaç arkadaşıyla birlikte Quizizz’i kurarak eğitimi daha interaktif ve daha ilgi çekici bir hale getirme uğraşına girdi.

Kısa zamanda dikkat çekip önemli başarılar elde eden girişim, günümüzde on binlerce öğretmen ve öğrencinin tercihi haline geldi. Öyle ki platformda haftada 300 milyondan fazla soru, öğrenciler tarafından cevaplanıyor. Bu başarının bir meyvesi olarak da bugün yeni bir yatırım turunu noktaladı. Girişim sermayesi şirketi Tiger Global liderliğinde Seri B turuna çıkan girişim, 31.5 milyon dolar yatırım aldı.

Tura Yahoo kurucu ortağı Jerry Yang ve mevcut yatırımcılar arasında bulunan Eight Roads Ventures, GSV Ventures ve Nexus Venture Partners şirketleri de katılım gösterdi. Turla birlikte girişimin şimdiye dek aldığı yatırım miktarı 47 milyon dolara ulaştı. Bundan önceki yatırım ise Mart 2021’deki Seri A turunda alınmıştı. Girişimin yeni değerlemesi hakkında net bir bilgi verilmese de 300 milyon doların üzerine çıkıldığı tahmin ediliyor.

Quizizz platformunda öğretmenler ve topluluk üyeleri, öğrenciler için oyunlaştırılmış eğitim içerikleri hazırlayabiliyorlar. Ayrıca hazır eğitim içerikleri de öğretmenler tarafından kullanılarak aktarım sağlanıyor. İçerikler arasında bilgisayar bilimleri, İngilizce, matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler ve yaratıcı sanatlar yer alıyor. Ankit Gupta bu içerikler sayesinde öğrencilerin ders çalışmayı eğlenceli bir aktivite olarak gördüğünü vurguluyor.

Pek çok okul ve öğretmen de canlı derslerini uygulamak için platformu tercih etmiş durumda. 120’den fazla ülkede aktif olarak kullanılan Quizizz’in en önemli pazarı ise Birleşik Devletler. Zaten bu durumun üzerine Birleşik Devletler’de de bir merkez oluşturuldu. Ankit Gupta pandemi sayesinde hem Birleşik Devletler hem de global çapta bir büyüme trendine girdiklerini söylüyor.

Alınan yatırım ile çalışan sayısının artırılması ve pazarlama faaliyetlerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca okullar ve eğitim merkezleriyle ortaklığa gidilerek global büyümenin hızlandırılması planlanıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir