Hepsiburada, ABD’de potansiyel bir soruşturma ile karşı karşıya

Temmuz ayı içerisinde NASDAQ üzerinden halka arz edilerek NASDAQ’da işlem görmeye başlayan ilk ve tek Türk şirketi olarak tarihe geçen Hepsiburada, halka arzı sonrası hisse değerlemesinde yaşanan düşüş nedeniyle iki avukatlık bürosu ile karşı karşıya kaldı.

ABD merkezli iki ayrı hukuk şirketi olan Johnson Fistel ve The Law Offices of Frank Cruz, Hepsiburada’nın halka arzına dahil olmuş ancak hisse değerlemesinde yaşanan ani düşüş sonrası zarara uğramış hissedarlar adına Hepsiburada’ya karşı soruşturma başlattı. İki şirket de yayınladıkları açıklamalarda ABD Güvenlik ve Ticaret Komisyonu‘nu kapsayan araştırmalar gerçekleştirileceğini belirtti.

Yeni soruşturmalar, iki büronun da oldukça haşır neşir olduğu bir konu başlığına ait. Hem Johnson Fistel, hem de Frank Cruz, yatırımcıların hissedarı oldukları şirketlere açtıkları davalarla ilgileniyor. Fistel daha çok borsa odaklı davalara bakarken, Cruz ise şirket içi usulsüzlükleri ilgilendiren davaları üstleniyor. Örnek vermemiz gerekirse Frank Cruz, şu anda taciz ve şirket içi mobbing durumlarının ortaya çıkması sonucu hissedarlar tarafından Activision‘a açılan dava ile ilgileniyor. Öte yandan Johnson Fistel’in üstlendiği davalarda ise; MobileIron, Ooma ve Arcimoto gibi girişimlerin halka arzları bulunuyor. İki isim de borsa ilişkili davalarda tarafları adına elde ettikleri kazançlar ile biliniyor.

Hepsiburada’nın bu soruşturmalara karşı ne yapacağı veya soruşturmaların ne kadar sağlam temelli olduğu şimdilik bilinmese de geçmişe dönüp bir bakmamızda fayda var. Hatırlarsanız Hepsiburada oldukça başarılı bir arz geçirmişti. Türk şirket, hisse başı 12 dolardan yaklaşık olarak 56 milyon hisse satmıştı. Değerlemesini 3.9 milyar dolara yükselten şirket, 738 milyon dolar toplamıştı. Bu 738 milyon doların 470 milyon doları şirketin kasasına yatırım olarak girmişti.

Listeleme işlemleri sırasında elde ettiği başarı ile hepimizi gururlandıran Hepsiburada, arzı takip eden süreçte platform satışlarını artırdı. Söz konusu satış rakamları, geçtiğimiz senenin ilk 6 ayına kıyasla yüzde 58.2’lik bir büyüme gösterdi. Bu başarı şirket adına önemli bir yapı taşına işaret etmiş olsa da Hepsiburada’nın NASDAQ’daki hisseleri bu başarıya ortak olmadı. Hisseler, yalnızca bir ay içinde %25 değer kaybederek 12 dolardan 8.97 dolara düştü. IPO ile birlikte şirkete dahil olan yatırımcılar, bu 3 dolarlık düşüş sonrası şirketi usulsüzlük ile suçladı. Bugün karşımıza çıkan iki soruşturma da bu suçlamalar sonucunda doğdu.

Hukuk bürolarının temsil ettiği tarafların Hepsiburada’yı tam olarak ne ile suçladığına dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Suçlamalar finansal hukuksuzluk başlığı altında toplansa da spesifik detaylar paylaşılmadığı için hissedarları şirkete ters düşüren olay gizliliğini hala koruyor.

Hepsiburada iddialar hakkında henüz açıklama gerçekleştirmedi. Kendileriyle iletişime geçtik, görüş belirttikleri takdirde yazıya eklemede bulunacağız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir