İş Dünyası

Google’ın Fitbit satın alımı sonunda tamamlandı

0
James Park
Fitbit CEO'su James Park

Sizlere ilk olarak 2019 yılının ekim ayında bahsettiğimiz Google-Fitbit satın alımı, uzun süren sessizliğin ardından sonunda resmi olarak tamamlandı. Legal işlemlerin bu sabah sonuçlandığını açıklayan Google, uğruna 2.1 milyar dolar harcadığı Fitbit‘in 15 ay sonra sahibi oldu.

Hatırlarsanız ikilinin anlaşması ilk olarak 2019 yılında duyurulmuş ancak antitröst mahkemelerinin satın alımı mercek altına almasıyla birlikte askıya alınmıştı. Aradan geçen 1 yıllık sürede iki şirket de sahip oldukları veri iş birlikleri sebebiyle AB‘ye rapor vermişti. Fitbit’in anlaşmaya yönelik etik yaklaşımı sorgulanırken Google’ın yeni verilerle ne yapacağı soru işaretlerinin merkezi haline gelmişti.

Tabii, anlaşma konusunda tek tedirgin davranan taraf AB olmamıştı. Amerika ve Avustralya da duydukları rahatsızlığı basında dile getiren isimler arasında yer almıştı. Hatta Avustralya Tüketici ve Rekabet Komisyonu Başkanı Rod Sims; “Fitbit’i satın almak Google’ın daha da kapsamlı bir kullanıcı verisi oluşturmasına, konumunu daha da güçlendirmesine ve potansiyel rakiplerine oluşturduğu engellerin artmasına izin verecektir.” demişti.

Normal şartlarda 2020’nin yaz aylarında tamamlanması beklenen soruşturma pandemi sebebiyle 6 ay gecikerek günümüze uzandı. Google’ın yaptığı resmi açıklamaya göre satın alım aslında geçtiğimiz ay kesinleşti ancak legal işlemlerin tamamlanması için açıklamalar bekletildi.

AB mahkemesinin müdahele ettiği satın alımdaki en ilginç maddeyi Google ile ilişkili veri kuralları oluşturuyor. İmzalanan anlaşma sonucunda Google, Fitbit verilerinden 10 sene boyunca yararlanamayacak. Bunu takiben 10 sene sonunda bu süreyi yeniden uzatmak da yine AB komisyonuna bağlı olacak.

Masraf analiz yazılımları geliştiren DecisionLink, 18.5 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Samsung, Galaxy Unpacked 2021 ile bu yılki bombalarını duyurdu

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir