Girişim

Google, kadın girişimcilere destek için 25 milyon dolar hibe verecek

0
Google

Google, her sene farklı bir başlık altında düzenlediği “Impact Challenge” hareketini bu sene kadın girişimcilere yönlendirdi. Bugün itibariyle başlayan programda, girişimci olmak isteyen veya bir iş fikrine sahip olan kadınları cesaretlendirmek ve bu girişim yolculuğunda onların yanında olmak için toplamda 25 milyon dolar hibe verilecek.

Google CEO’su Sundar Pichai yaptığı açıklamada; “Kadınların ekonomik eşitliğe erişmesi, finansal bağımsızlık oluşturmaları ve girişimcilik fırsatına sahip olmaları için sistemik engelleri ve eşitsizlikleri ele almayı hedefliyoruz.” dedi.

Google.org Başkanı Jacquelline Fuller ise; “Bu ekiplerin neye ihtiyacı olursa olsun, onların yanında olacağız ve vizyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacağız.” dedi. Şirket, 9 Nisan’a kadar dünya çapındaki ekiplerin başvurularını kabul edeceğini söyledi.

Hibe programının değindiği bir diğer başlıksa Hindistan oldu. Hindistan dünyanın en büyük ikinci internet pazarı olmasına rağmen, kadınlar ülkedeki çevrimiçi kullanıcıların küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Google, bu büyük pazarda kadınları daha aktif hale getirmek için ilerleyen günlerde 1 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Daha önceki yıllarda, toplumsal cinsiyet rollerinin çok belirgin olduğu Hindistan’da çalışmalar yapan ve kadınları pazara katmak isteyen Google, yaptığı çalışmaların kademeli olarak etki gösterdiğini söylüyor. Fakat sadece bununla yetinmek istemiyor. Şirket, Hindistan’daki 100.000 kadın çiftçiye dijital ve finansal okuryazarlık kazandırmak için Hint Ticaret Grubu’nun sosyal kolu olan Nasscom Foundation ile ortaklık kurdu. Bu iş birliği kapsamında 1 milyon kadın girişimciyi etkinleştirmek ve desteklemek için “Women Will” adlı bir program başlatılacak.

Hindistan Hükümeti Kadın ve Çocuk Gelişimi Bakanı Smriti Irani; “Sizi hepimizin gurur duyabileceği bir gelecek inşa etmeye çağırıyorum- hiçbir kızımızın cinsiyetinin yükleriyle zincirlenmediği bir gelecek.” diyerek programa olan desteğini gösterdi.

Teletıp hizmeti sunan Praava Health, Seri A turunda 10.6 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Tarihe adını yazdırmış girişimci kadınlar

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir