Teknoloji

Google, artık şarkıları mırıldansanız bile tespit edebiliyor

0

Geçtiğimiz günlerde şarkı sözleri aracılığıyla şarkı bulma özelliğini platformuna ekleyen Spotify’a Google’dan cevap geldi. Google, Spotify’ın teklifini adeta arttırarak “ben ise mırıldansanız bile buluyorum,” dedi.

Android’in son sürümü ile birlikte 20 farklı dilde kullanıma sunulan yeni özelliğe Google Arama Barı sayesinde saliseler içinde ulaşılabiliyor. Ana algoritmayı İngilizce temelli kuran Google’ın açıklamasına göre, şu an için en sağlıklı sonucu İngilizce verse de yapay zeka sayesinde diğer diller de kısa süre içinde platforma dahil olacak.

HummingGoogle

Özelliği bir blog paylaşımı ile tanıtan teknoloji devi, bizlerden mükemmel sese sahip olmamızı istemiyor. Hatta şirketin yeni özelliğe olan güveni öyle fazla ki, sesimiz cızırtılı gürültülü duyulmaz bir halde gelse bile istediğimiz şarkıya ulaşabileceğimizi iddia ediyor. Üstelik yapay zekanın tavsiyeleri tek bir nokta atışıyla da kalmıyor; mırıldandığınız melodiye yüzdelik olarak uyan ne kadar seçenek varsa önünüze sunuluyor.

Tabii, yeni özellik beraberinde alıştığımız gizlilik tartışmalarını getiriyor. “Acaba güncelleme ile birlikte cihazların dinleme oranı artacak mı? Casus yazılımların sisteme erişmesi nasıl önlenecek? Yeni özelliği koruyan özel bir güvenlik duvarı var mı?” gibi tüm sorular, Android kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Pixel telefonlardakiNow Playing” adlı pasif dinleme uzantısının bir parçası olan yeni özellik, Google’ın açıklamasına göre piyasaya sürülme amacından başka birşey için kullanılabilecek bir altyapı taşımıyor.

Tüm bunların yanına eklemem gereken ufak bir detay var. Google, bu özelliği ilk defa kullanıma sunan şirket değil. Daha önceden SoundHound’ın Midomi adlı uygulaması da mırıldanarak şarkı tespit edilmesine izin vermişti.

Küçük işletmeler için ödeme ve pazarlama hizmeti sunan Fivestars, 52.5 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Lonca Girişimcilik Merkezi beşinci dönem mezunlarını verdi

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir