Gizlilik ihlaliyle yine gündemde olan Facebook, 650 milyon dolar ceza ödeyecek

Son günlerde WhatsApp gizlilik sözleşmesiyle gündemde olan Facebook, yine kişisel verilerle alakalı bir skandalla gündemde. Günümüzde hepimiz sosyal mecraları kullanmaktan büyük keyif alıyoruz. Mutlu anlarımızı, nerede olduğumuzu ve ne yaptığımızı paylaşmak ne kadar masum görünse de işin gerçek yüzü pek öyle değil. Kullanıcıların izni olmadan yüz tanıma teknolojisini kullanan Facebook, eyalet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 650 milyon dolar ceza ödeyecek.

Facebook aleyhine benzer bir dava ilk olarak 2015 yılında açılmış ve globalde büyük ses getirmişti. Sosyal medya devi, bu sefer ABD’nin Illinois eyaletinde Facebook kullanıcılarının rızası olmadan yüz tanıma sistemini kullanarak fotoğraflarda insanları etiketlediği gerekçesiyle suçlanıyor.

Bu cezanın sebebi ise devletlerin kullanıcıları korumak için aldığı bir önlem olan Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası (BIPA)’dan kaynaklanıyor. Bu yasa son yıllarda teknoloji şirketlerini rahatsız eden güçlü bir devlet önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Eyalet geçtiğimiz yıllarda, Illinois sakinlerinin yüz tanıma sistemlerini açık izin olmaksızın eğitmek için kullanılmasının ardından Microsoft, Google ve Amazon‘u aynı yasayı çiğnemekle suçlamıştı.

Facebook’a verilen bu ceza miktarı, böylesine bir şirket için çok da büyük bir pay değil. Fakat, eyaletlerin kişisel veriler hakkında bu kadar ince elemesi ve gerektiğinde dava boyutuna ulaşan bu örnekler, diğer devletler için de bir model teşkil ediyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir