Gayrimenkul teknolojileri girişimi Side, 50 milyon dolar yatırım aldı

San Francisco merkezli Side, ilk halka arzının beklendiği dönemde 2.5 milyar dolar değerlemeyle yeni bir yatırım aldı.

Emlak acentesi ve bağımsız emlak aracılarını birer marka haline getirmeyi amaçlayan Side’dan size daha önce bahsetmiştik. Mart 2021’de Seri D yatırım turunu noktalayan girişim, bugün de yeni bir yatırımla karşımıza çıktı. Tiger Global Management liderliğinde düzenlenen turda Side, 2.5 milyar dolar değerlemeyle 50 milyon dolar yatırım aldı.

Tiger Global Management’a ilaveten CONIQ Capital ve D1 Capital Partners tura katılım gösterdi. Girişimin aldığı yeni yatırım ‘ilk halka arz aşaması için hazırlık’ olarak nitelendiriliyor. CEO Guy Gal yaptığı açıklamada, bu yatırım sayesinde halka arz işlemlerini yöneten üç büyük global şirketin desteğini aldıklarını belirtti. Ayrıca Side’ın aldığı toplam yatırım miktarı 263.5 milyon dolar olarak güncellendi.

Side’ın geliştirdiği iş modeli, bireysel emlakçıların ve küçük emlak işletmelerinin birer marka haline gelmesini sağlıyor. Pazarlama faaliyetleri için danışmanlık ve destek hizmeti sağlayan girişim, gerekli teknolojik altyapının inşasına da yardımcı oluyor. Guy Gal bu modeli Shopify’ın emlak sektörüne uyarlanmış hali olarak adlandırıyor. “Side sayesinde acenteler, emlak ekipleri ve bağımsız çalışanlar; aracılık faaliyetlerine gerek kalmaksızın kendi markalarının ve işletmelerinin tam mülkiyetini elde ediyorlar.

Girişim bugün Kaliforniya, Texas ve Florida’da 1800’den fazla acenteye hizmet sunuyor. Yıl sona ermeden 15 yeni eyalette faaliyete başlanması hedefleniyor. 2020 yılında elde edilen 30 milyon doların üzerindeki cironun iki katına çıkarılması da bir diğer hedef. Ayrıca Side’ın müşteri topluluğunun yıllık üretim hacmi 15 milyar doları geride bıraktı.

Side daha fazla müşteriye ulaşarak geleneksel komisyonculuk modelinin hem emlakçı hem de alıcıda yarattığı kayıpları telafi etmeyi amaçlıyor. Yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan ilk halka arz da bu hedef doğrultusunda atılan büyük bir adım olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir