Yatırım

Fransız sosyal medya platformu Yubo, 47.5 milyon dolar yatırım aldı

0
Yubo

25 yaş altı gençler arasında popülerliğini günden güne artıran Fransız sosyal medya platformu Yubo, Seri C turu kapsamında 47.5 milyon dolar yatırım aldı. Girişimin mevcut yatırımcıları; Idinvest Partners, Iris Capital, Alven ve Sweet Capital turun liderliğini üstlendi.

Sizlere geçtiğimiz sene bahsettiğimiz ve 40 milyon kullanıcıyla birlikte bu sene toplamında 20 milyon dolar gelir elde eden Yubo, bildiğimiz sosyal medya kalıplarının tersine gidiyor. Girişim, modern trendleri reddederek ne paylaşımların beğenilmesine, ne de kullanıcıların birbirini takip etmesine izin veriyor. Böylelikle Yubo’nun kullanıcılar adına bir şov alanına dönüşmesinin önüne geçiliyor.

Alışkın olduğumuz platformlarla kıyaslayarak bunun saçma olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Yubo’nun hitap ettiği kitlenin ihtiyaç duyduğu şey tam da bu. Paylaşımlarım beğenilecek mi gibi korkulardan özgür, baskısız ve stressiz bir platform. Çoğu kişi bu konu başlıklarını es geçse de günümüz platformlarının bu sebeplerle stres sebebi olduğunu öne süren birçok uzman var. Bunlardan kurtulmak için sosyal medya kullanımının azaltılması tavsiye edilse de Yubo’nun cevabı farklı.

Girişimin modeli gençler için oldukça çekici olsa da finansal açıdan büyük bir götürüsü var; platform içinde reklam yok. Reklamlar olmadığı gibi kullanıcı hesabı olmadığı için influencer’lar da yok. Yani markalar dolaylı yoldan reklam vermek için bile Yubo’yu tercih edemiyor. Öyleyse Yubo nasıl para kazanıyor?

Yubo’nun mevcut gelirlerinin tamamını kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen satın alımlar oluşturuyor. Bu satın alımlar, sohbet odalarının öne çıkarılması için harcama yapmaktan açılan canlı yayınları öne çıkarmaya kadar uzanıyor. Tabii Twitch’in aksine canlı yayını yapan kişiye bağışta bulunamıyorsunuz. Sadece canlı yayını yapan kişi kendisini öne çıkarıyor. Ki henüz bu canlı yayınları ürün reklamı yapmak için kullanan da olmamış.

Son olarak Snapchat‘le iş birliğine giden Yubo platform için özel bir kamera teknolojisi geliştiriyor. Alınan yatırımın hem platformun bilinirliğini arttırmak, hem de girişimin iş birliklerini arttırmak adına kullanılması bekleniyor.

Uzay teknolojileri girişimi Relativity Space, 500 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

AI temelli geliştirici araçları üreten Seldon, 7.1 milyon pound yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir