Dijital

Facebook, ABD merkezli kullanıcıları için siyasi reklamları kapatıyor

0

ABD’de seçim sürecinin yaklaşmasıyla birlikte Facebook, ABD merkezli kullanıcıları için siyasal içerikli reklamları kapatma özelliğini devreye sokuyor.

3 Kasım 2020 tarihinde yapılması planlanan seçim beraberinde, Amerika Birleşik Devletleri 59. kez başkanını seçmek için sandığa gidecek. Adaylar, virüs ortamı ve seçim güvenliği gibi pek çok konu tartışma halinde iken konuyla ilgili Facebook da bir adım attı. Sosyal medya platformu, kullanıcıları için siyasi içerikli reklamları kaldırma seçeneğini aktif etti.

Geçtiğimiz gün aktif edilen seçenek bir blog paylaşımı aracılığıyla duyuruldu. Şimdilik belirli bir kullanıcı grubuna açılan özellik, önümüzdeki haftalarda yaygınlaşarak tüm kullanıcılara ulaşacak. Bu özellik sayesinde adaylar ve siyasi gruplar tarafından oluşturulan tüm siyasi içerikli reklamlar, istenildiği takdirde filtrelenecek.

Kullanıcılar bu filtreleme işlemini reklam ayarlarından veya ana sayfada gördükleri bir siyasi reklam üzerinden yapabilecekler. Konuyla alakalı açıklamalar yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, demokrasiyi desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. “Seçimle alakalı çoktan karar vermiş olan ve seçimin hemen geçip gitmesini isteyen insanlara da kulak veriyoruz. Bu sebeple siyasi reklamları devre dışı bırakma seçeneğini yayına alıyoruz.

Facebook’un konuyla alakalı yayınladığı öğretici videoda ise bir çelişki fark ediliyor. Videoda siyasi reklamlar engellenirken, söz konusu seçenek “bu konuyla ilgili daha az reklam görüntüle.” olarak belirtilmiş. Blog paylaşımında ise özellik sayesinde reklamların tamamen kapatılabileceği söyleniyor. Bu tutarsızlık için yapılmış bir resmi açıklama henüz bulunmuyor.

Reklamları engelleyen Facebook buna rağmen ABD vatandaşlarını oy vermeye de çağırıyor. Hatta şirketin tabiriyle “ülke tarihinin en büyük” seçim bilgi merkezi için çalışmalar başlamış durumda. Bu merkez üzerinden oy verme talimatları, zorunluluklar, posta yoluyla seçim aşamaları gibi konular için bilgilendirme yapılacak. Aynı zamanda yerel seçim yetkililerinin COVID-19 ile alakalı uyarıları da yer alacak.

Ülkenin mevcut başkanı ve yeni dönem başkan adayı olan Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyaya savaş açmıştı. Facebook ve Twitter gibi platformları muhafazakar sesleri bastırmakla eleştiren Trump, buna karşı bir yasal düzenleme yapmıştı. Facebook CEO’su Zuckerberg ise platformlarının tarafsız olduğunu vurgulamıştı. Yine de pek çok insan, Trump’ın çeşitli paylaşımlarını kaldırmayan Facebook’u Trump’ı örtülü bir şekilde desteklemekle suçluyor.

Donald Trump’ın sosyal medya platformlarına getirdiği yasal düzenlemeyi Twitter CEO’su Jack Dorsey başta olmak üzere pek çok isim eleştirmişti. Zuckerberg ise sosyal medya platformlarının ‘doğruluğun yargıcı’ olmaması gerektiğini belirterek Trump’a destek vermişti.

CRM girişimi Outreach 50 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

#49 1. Yıl Özel Bölümü – Umut Yaka ve Erdem Şentunalı – capslock podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir