Yatırım

Eren Bali’nin kurduğu Carbon Health, 350 milyon dolar yatırım aldı

0
Carbon Health
Carbon Health kurucu ortağı Eren Bali.

Son olarak geçtiğimiz yılın kasım ayında 100 milyon dolar yatırım alarak başlıklarımıza konuk olan Carbon Health, yepyeni bir yatırım haberiyle geri döndü. Eren Bali tarafından kurulan girişim, Blackstone liderliğinde gerçekleşen Seri D turunda 350 milyon dolar yatırım aldı. Girişimin değerlemesini 3.3 milyar dolara çıkaran tura; Atreides, Homebrew, Hudson Bay Capital, Fifth Wall, Lux Capital, Silver Lake Waterman, BlackRock, Dragoneer ve Brookfield Technology Partners katıldı.

Hatırlarsanız Carbon Health, Seri C turunu sonlandırdığında hizmetlerinde yepyeni bir sayfa açmak için kollarını sıvamıştı. San Francisco merkezli girişim, geliştirdiği COVID-19 test kitleri ile elde ettiği başarıyı fiziksel kliniklere taşıyacağını belirtmişti. Girişim bu hedefte yalnızca geçtiğimiz yıl içerisinde klinik sayısını 7’den 27’ye yükselterek 6 eyalete yayılmıştı. Bu klinikler aracılığıyla 1 milyondan fazla hastanın tedavisi gerçekleştirilmişti.

2021’in ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın hasta sayılarını geçen Carbon Health, şu anda 12 eyalette toplam 80 kliniğe sahip. Yaklaşık 1600 kişiye istihdam sağlayan Carbon Health’in 1000’in üzerinde çalışanı bu kliniklerde görev alıyor. Üstelik girişim, her ay 2 yeni klinik açarak ABD’deki erişim ağını genişletiyor.

COVID-19 pandemisiyle birlikte hıza dayalı sisteminin önemini ortaya koyan Carbon Health, şu anda kadar 1.4 milyonun üzerinde COVID testi gerçekleştirdi. Testlere ek olarak da 1.5 milyon aşı yapıldı.

Yatırımın ardından görüşlerini belirten Eren Bali; “Niyetimiz, en erken önümüzdeki yıl halka açık bağımsız bir şirket olmak.” diyerek Carbon Health’in gelecek planlarını paylaştı. Genelde Healthtech girişimlerinin halka arzına çoğu yatırımcı sıcak bakmasa da Bali bu konuda oldukça özgüvenli. Üstelik arzın resmiyete dökülmesiyle birlikte Bali 2 ayrı halka arzda rol oynayabilir. Bali’nin kurucu ortakları arasında yer aldığı Udemy’nin de bu yıl içinde halka arz edilmesi bekleniyor. IPO haricinde Carbon Health’in yatırım planları şimdilik bilinmiyor.

Sina Afra’nın kurduğu Tiko, 65 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir