Yatırım

Elektrikli otobüsler için batarya geliştiren Proterra, 200 milyon dolar yatırım aldı

0
Proterra

Yük taşıma araçları ve toplu taşıma araçları için özel olarak batarya teknolojileri üreten Proterra, Cowen Sustainable Investment Advisors öncülüğünde tamamlanan yeni yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. Tura aynı zamanda Şirketin mevcut yatırımcıları arasında yer alan Soros Fund Management, Generation Investment Management ve Broadscale Group da katıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre alınan yatırımın 150 milyon doları direkt olarak Cowen’den geldi.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında unicorn statüsüne ulaşan Proterra’nın bir süredir halka arz edileceği konuşuluyordu. Ancak şirket, bu yatırım turuyla birlikte bu söylentilere son verdi. Tabii, bu yine de ihtimalin ortadan kalktığını göstermiyor. Çünkü Proterra, bir enerji girişimi olarak son 5 yıldaki atılımları sayesinde inanılmaz bir hızda büyüdü. Bunun sebebi de girişimin iş birliği içinde olduğu endüstri devleri isimlere dayandırılıyor.

Otobüslerin Tesla’sı olarak adlandırılan Proterra; Mitsubishi, General Motors ve BMW‘nin aralarında bulunduğu bir grup köklü şirketle partnerliğe sahip. Şu ana kadar 1 milyar dolardan fazla yatırım almış olan girişim, tek şarjda 564 kilometre yol gidebilen otobüs bataryaları ile biliniyor. Çevre dostu mühendisliğe sahip olan bataryalar, elektrikli ulaşıma geçiş yapmaya çalışan çoğu belediye tarafından sıkça tercih ediliyor.

Proterra yeni yatırımla birlikte araştırma faaliyetlerine ayırdığı bütçeyi arttırarak sahip olduğu teknolojileri geliştirmeye çalışacak. Bunun da yanına üretim malzemeleri ve işlemlerinde kullanılan sistemler revize edilerek daha bütçe dostu yöntemler test edilecek.

 

Lonca Girişimcilik Merkezi beşinci dönem mezunlarını verdi

Önceki İçerik

Datexim, medikal görüntü yazılımı için 1 milyon euro yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir