Yatırım

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları geliştiren Volta, 125 milyon dolar yatırım aldı

0
Volta

Elektrikli araçlar için şarj istasyonları geliştiren Volta, Goldman Sachs liderliğinde 125 milyon dolar yatırım aldı.

Elektrikli araçlar gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Geleceğin teknolojisinden, günümüzün teknolojisi olma yolunda hızla ilerliyor. Birçok otomotiv markası, artan küresel ısınma etkileri sebebiyle operasyonları hibrit ve elektrikli araçlara doğru kaydırmış durumda. İngiltere 2030 yılından itibaren çevreci yakıt türleri dışındaki araç kullanımı yasaklayacak. Elektrikli araçları düşündüğümüzde bu ekosistemin en önemli parçalarından biri şarj istasyonları. Bugün başlıklarımızda yer edinen Volta da bu alanda çalışmalar yürüten yenilikçi isimlerden.

Volta, Amerikalı sürücülere ücretsiz elektrikli şarj istasyonları sunan bir girişim. Ücretsiz hizmetini de sürücülere reklam izleterek sağlıyor. Girişimin şarj istasyonlarında bulunan 55 inçlik ekranlar, düzenli olarak reklam oynatıyor. Bu reklamları izleyen sürücüler de ücretsiz elektriğe kavuşuyor. Yani girişim ulaşım sektörüne yeni bir bakış açısı getirirken işin içine reklamcılığı da dahil ediyor.

Scott Mercer ve Chris Wendel tarafından kurulan girişim, 41 milyon pounddan fazla karbon salınımını engelledi. Kullanıcılarına sağladığı elektrik ile 10.,060.021 mil yol yapılmasını sağladı. Son olarak 4 milyon galondan fazla yakıt tasarrufu yapmalarını sağladı.

Yeni yatırım ile Volta, günümüze kadar aldığı toplam yatırımı 200 milyon doların üstüne taşıdı. Resmi açıklamalara göre girişim, yeni yatırımını uluslararası operasyonlarını genişletmeye başlamak için kullanmayı planlıyor. Volta, şu an için 23 eyalette ve 200 şehirde bulunuyor.

Volta’nın şarj cihazlarını kampüslerine yerleştiren şirketler arasında Albertsons, Regency merkezleri, Wegmans ve TopGolf bulunmakta. Şirketin ekranlarında reklam veren markalar arasında ise GM, Hulu, Nestlé, Polestar, Porsche ve Unilever yer alıyor.

Hem reklamcılık, hem de şarj istasyonları ekosisteminde değişim vadeden Volta, global bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizde de elektrik teknolojilerine yönelik birçok girişim mevcut. Bakalım önümüzdeki günlerde sektör ne yöne doğru evrilecek?

 

Musixen, Plug and Play’den 3 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Önceki İçerik

Mindsite, Maxis liderliğinde 2.8 milyon TL yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir