Yatırım

Elektrikli araç üreticisi Rivian, 2.6 milyar dolar yatırım aldı

0
Rivian

Yaz aylarında başlatacağı elektrikli pickup için yepyeni bir yatırım turu düzenleyen Rivian, 2.6 milyar dolar yatırım aldı. T. Row Price öncülüğünde tamamlanan tura Coatue, D1 Capital Partners ve bir dizi yeni yatırımcı eşlik etti. Rivian’ın değerlemesi turla birlikte 27.6 milyar dolara çıktı.

Sizlere son olarak geçtiğimiz yılın ocak ayında bahsettiğimiz Rivian’ın yeni yatırımı, şirket adına oldukça önemli bir dönemin başlangıcında rol oynayacak. Yaz aylarında gerçekleştireceği R1T Pickup ve R1S SUV üretimine hazırlanan şirket, Amazon’a 100.000’in üzerinde ticari araç teslim edecek. Bu sipariş, Rivian’ı finansal anlamda Tesla gibi devlerin arasına sokacak.

2018 yılında teknolojisini dünyaya tanıttığından beri durmadan finansal başlıklarla gündeme oturan Rivian, son iki sene içinde toplamda 8 milyar dolar yatırım aldı. Bu yatırımlar; Amazon, Ford, BlackRock ve Cox Automotive gibi oldukça önemli isimlerden geldi. Hatta bir çoğu, sadece yatırım yapmakla yetinmeyip Rivian ile çeşitli partnerliklere gitti.

Hala rakiplerinin seviyesinde seri üretime geçememiş olsa da şirketin aldığı yatırımlar boşa gitmedi. Rivian, bu 8 milyarın yaklaşık 2 milyar dolarını Illinois lokasyonlu fabrikasını kurmak için harcadı. 3 milyon metre kare alanı kaplayan fabrika, Rivian’ın kendi araçlarının yanı sıra Mitsubishi ve Chrysler‘a da ev sahipliği yaptı. İki şirket, Rivian ile imzaladıkları anlaşmalar sonucu şirketin fabrikasında üretime girişti. Hatta yeni Mitsubishi Cross’ların bir kısmı Rivian’ın Illinois fabrikasından çıktı.

Bu tür atılımlar sayesinde gelir kanallarını gittikçe büyüten Rivian, ilerleyen aylarda biraz sessizliğe bürünecek. Yaz aylarındaki üretim lansmanına hazırlanan şirketin odağı Amazon siparişi olacak.

Otonom araç şirketi Cruise, Microsoft’tan 2 milyar dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Wattpad, Naver tarafından 600 milyon dolara satın alınıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir