Yatırım

Elektrikli araç geliştiricisi Arrival, halka arz ediliyor

0
Arrival

İngiliz elektrikli araç geliştiricisi Arrival, 5.4 milyar dolar değerleme ile halka arz ediliyor. Londra merkezli şirketin IPO kapsamında 660 milyon dolar yatırım alması bekleniyor.

Amazon destekli Rivian ile dişe diş bir mücadele içinde olan Arrival, son olarak ocak ayında finansal rapor yayınlamış ve 3.5 milyar dolar değerleme kaydetmişti. Aradan geçen 10 ay içinde şirketin imzaladığı yeni anlaşmalar ve iş birlikleri, artan değerlemeye büyük bir katkı sağladı. UPS‘den 10.000 elektrikli kamyon siparişi alan Arrival, aynı zamanda kargo şirketinden yatırım alarak yönetim kurulunu genişletti. Halihazırda Hyundai ve Kia gibi yatırımcılara sahip olan şirket, bu atılımla birlikte Amazon’a direkt rakip oldu.

Kurulduğu 2015 yılından beri diğer elektrikli araç geliştiricilerinin arasından kendini sıyıran Arrival, vanlara ve otobüslere odaklanıyor. Şirket odaklı bir finansal yapıya sahip olan Arrival’ın hedef kitlesini henüz bireysel kullanım oluşturmuyor. Aynı zamanda araçlardaki yazılımın da Arrival’a ait olması müşterilerin ve yatırımcıların dikkatini çekiyor. Şirketin gelişim aşamasındaki tek yabancı parçasını Blackberry temelli QNX güvenlik yazılımı oluşturuyor.

Mikrofabrika adlı tesisleri üzerinden üretim yapan Arrival, IPO sonrası tesis sayısını 4’e çıkarmak istiyor. Tek bir fabrikanın kurulumu için 45 milyon dolar harcayan şirket, aynı fabrikadan yılda 10.000 araç çıkartabiliyor.

Yeni kararla birlikte değerlemesinin yüksek ölçüde artması beklenen Arrival’ın halka arzı, 2021‘nin ilk aylarında tamamlanacak.

Big Bang Start-up Challenge finalisti 20 girişim belli oldu

Önceki İçerik

#66 Lumost ile ortak bölüm – Çin dosyası – capslock podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir