Dünyanın en iyi 80 girişiminden biri, Hello Tomorrow Turkey Challenge’ı Kazanan “RS Research” oldu.

Bilim, teknoloji ve girişimciliği bir araya getirerek geleceğe yön verecek çözümleri destekleyen global bir girişim olan Hello Tomorrow Türkiye, 13 Ocak’ta bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Hello Tomorrow Turkey Challenge etkinliğinde , Türkiye’nin en iyi 13 bilim ve teknoloji tabanlı girişimini uluslararası inovatörler, bilim insanları ve girişim sermayeleriyle bir araya getirdi.

Girişimcilerden üçü Sena Nomak (RS Research), Özgür Kaya (GlakoLens) ve Devrim Pesen Okvur (Initio) 12 –13 Mart tarihlerinde Paris’te gerçekleşecek uluslararası deep-tech yarışması Hello Tomorrow Global Challenge finaline katılmaya hak kazandı.

Girişimcilerden üçü Sena Nomak (RS Research), Özgür Kaya (GlakoLens) ve Devrim Pesen Okvur (Initio) Hello Tomorrow Turkey Challenge kazananları oldu.

128 ülkeden 5 binin üzerinden girişimin yer aldığı Hello Tomorrow Global Challenge’da Sena Nomak ve Rana Sanyal’ın kurucusu olduğu RS Research sahne alacak dünyanın en başarılı 80 girişiminden biri seçildi.

Deep-Tech’in Şampiyonlar Ligi

Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu –Başkanı Timur Topalgökçeli’nin ev sahipliğinde düzenlenen zirveye, NASA’da görev almış, ASX Kurucu Ortağı, Roket Bilimcisi ve Uzay Mühendisi Dr. Anita Sengupta, Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp, Shibumi Yönetim Kurulu Üyesi Leonid Astrin, TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz, Harvard Business Review Turkey Baş Editörü Serdar Turan ve İfade Tasarımcısı & EVNX.Live Kurucusu Arkın Çelik’in de aralarında olduğu iş dünyasının önemli temsilcileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Hello Tomorrow Türkiye Kurucusu Başkanı Timur Topalgökçeli, “Türkiye’de çok fazla girişimci etkinlikleri var. Fakat bizim farkımız, teknoloji üreten girişimcilere sermaye sağlayan, çok kuvvetli uluslararası ayağı olan, ülkemizdeki ve dünyadaki girişimcileri bir araya getiren, geleceğe yön vererek çözümler üreten, teknoloji alanında en üst düzeyleri Türkiye’ye getiren global bir girişimci olmamız. Türkiye’ye getirdiğimiz dünyaca ünlü uzman konuşmacılarımız sadece etkinliğimizde konuşma yapmıyor. Onları aynı zamanda Türkiye’nin en iyi şirketleri, girişimcileri, teknoloji alanında okuyan, gönül veren öğrencilerle de bir araya getiriyoruz. Girişimcilik bir düşünce tarzıdır, felsefedir. Bu felsefenin her sektörde uygulanabilinirliğini sağlıyoruz. Sağlık, yazılım, enerji, endüstri, yeni malzeme, ulaşım, çevre gibi insanlığa faydası olan, üreten, yeni icatları destekliyor, bunların hayata geçirilmesini yardımcı oluyoruz. Bir kopyalama yapıyoruz. Türk usulü startup’lar meydana getiriyoruz. Biz başlangıçta bir STK olarak başladık ve herkese hitap etmeye çalıştık. Böylece Türkiye’de gerçek bir ekosistem oluşturduk. Hello Tomorrow Global olarak 128 ülkeden 5 bini aşkın şirketi bir araya getiriyoruz ve Ar-Ge açısından da önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

İstanbul ikinci kez ilk 10 kentten biri

Timur Topalgökçeli, Hello Tomorrow Global Challenge yarışmasına 5 bin başvuru yapıldığını ve en iyi ilk 500 startup arasında İstanbul’un iki kez ilk 10 kent arasında yer aldığını belirtti.

Zirvenin özel konuşmacısı, NASA’da görev almış ASX Kurucu Ortağı, Roket Bilimcisi ve Uzay Mühendisi Dr. Anita Sengupta, “Milattan önce tekerleği bulan insan, teknolojinin gelişmesiyle birlikte önce tren, ardından otomobil ve 19. yüzyıldan günümüze de uçağı ulaşım aracı olarak kullanıyor. Bu noktada ise uçağın peşi sıra özellikle Ay’da ya da Mars’ta koloni kurulması konusunda istekli olan girişimci bakış, uzay için tasarlanan kapsüllerin ve roket teknolojisinin bizim şu anki günlük kullanımımıza da hâkim olabilmesi için gayret göstermekte.”

Dr. Anita Sengupta, ASX şirketi olarak, tümüyle her parçasını ürettikleri ve elektrikle çalışan uçakhelikopter karışımı araçlar, 5 yıl sonra dikey şeklinde kalkıp inebilen elektrikli uçaklar olacak.” yorumunda bulundu.

Sena Somak ve Rana Sanyal’ın kurucusu olduğu RS Research girişimini, elde ettikleri bu uluslararası başarısı için CapsLock ekibi olarak kutlar ve başarılarının devamını dileriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir