Yatırım

DNA genetik ve test analiz şirketi 23andMe, 82.5 milyon dolar yatırım aldı

0
23andMe

DNA genetik test ve analiz şirketi 23andMe, Seri F turu kapsamında 82.5 milyon dolar yatırım aldı. 

Günümüzde özellikle COVID-19 ile birlikte sağlık sektörüne yönelik girişimlerde ve yatırımlarda bir artış olduğu hiç kuşkusuz söz konusu. Sizlerle son dönemde sağlık sektörüne yönelik oldukça fazla haber paylaştık. Bu haberlerden en sonuncusu ise, Çin merkezli sağlık platformu DXY’nin aldığı 500 milyon dolar yatırım haberi ile ilgiliydi. Sizlerle bu kez DNA genetik test ve analizi üzerine çalışan 23andMe’ye dair bir haber paylaşacağız. Amerika kuruluşlu 23andMe, yeni yatırım turu kapsamında 82.5 milyon dolar yatırım aldı.

23andMe, Kaliforniya merkezli kişisel genomik ve biyoteknoloji şirketi. Şirket, kullanıcıların tükürük örneklerindeki tek nükleotid polimorfizm genotiplemelerini analiz ederek kullanıcıların sağlık durumunu, soyuna ilişkin bilgilerini ve genetik yatkınlıklarını bir rapor halinde sunuyor. Girişim, 2007 yılında diğer tüm genetik şirketlerinin günümüzde kullandığı otozomal DNA testi hizmetini sunan ilk şirket olmuştu. Doğrudan kullanıcıların tükürüklerini kullanarak DNA analizi yapan ürün, 2008 yılında Time dergisi tarafından “Yılın İcadı” seçilmişti.

14 yıllık köklü geçmişiyle dikkat çeken şirketin yatırımı Sequoia Capital ve NewView Capital’den geldi. Şirket, bugüne kadar toplamda 850 milyon dolar yatırım almayı başardı.

Ocak ayında, 23andMe, küresel işgücünün yaklaşık %14’ünü etkileyen işten çıkarmalar gerçekleştirdi. Bununla birlikte, şirketin bu yıl COVİD-19 çerçevesindeki çalışmaları, belki de bu pandemi ve ortaya çıkabilecek gelecekteki benzer küresel sağlık sorunlarının potansiyeli karşısında platformunun değerini yeni bir düzeyde ortaya koydu.

Denebunu, Maxis Yenilikçi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu liderliğinde 6.5 milyon TL yatırım aldı

Önceki İçerik

Madrona Venture Group, 320 milyon dolarlık yeni fonunu oluşturdu

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir