Yatırım

Dikey tarım girişimi Plenty, 140 milyon dolar yatırım aldı

0
Plenty

Kapalı alanlara kolaylıkla kurulabilen dikey tarım çözümleri geliştiren Plenty, SoftBank öncülüğünde 140 milyon dolar yatırım aldı. Amerikan tarım devi Driscoll’un da katkı sağladığı tur, girişimin günümüze kadar aldığı yatırımı 500 milyon dolara yükseltti.

İmzaladığı iş birlikleri sayesinde tarım şirketlerinin gözdesi haline gelen Plenty, an itibariyle aynı zamanda hissedarı olan Driscoll ve Albertsons ile birlikte çalışıyor. Albertsons ile market zinciri anlaşmasına sahip olan girişim, Driscoll’a da direkt olarak elindeki tarım çözümlerini sunuyor.

Eline geçen yatırımla birlikte Compton’da yeni bir çiftlik kurmayı planlayan Plenty, aynı zamanda rakipleriyle arasındaki rekabeti kızıştıracak. Direkt olarak Bowery Farming ile mücadele içinde olan girişim, rakibinin market zincirleriyle imzaladığı anlaşmalara cevap vermeye çalışacak.

Bowery Farming, geçtiğimiz ay 650 yeni markete konuşlanarak Plenty’nin ciddi bir ölçüde önüne geçmişti. Plenty’nin Albertsons ile kurduğu iş birliği de Bowery’nin atılımına bir cevap niteliği taşıyarak girişimi 431 yeni markette yer sahibi yapacak.

Yatırımın ardından yapılan açıklamada konuşan Driscoll CEO’su J. Miles Reiter, Plenty’yi neden seçtiklerine değinerek; “Diğer dikey tarım girişimlerini de inceledik ve yetiştirdiğimiz mahsuller adına en uygun seçeneğin Plenty olduğuna karar verdik. Plenty ile sahip olduğumuz tanışıklık kurduğumuz iş birliği ile başladı. Çalıştığımız süre zarfından teknolojilerinden o kadar etkilendik ki yatırım yapmaya karar verdik.” dedi.

Partnerlerinin büyük bir kısmını tarım şirketleri oluşturan Plenty, önümüzdeki yıl teknoloji girişimleriyle de iş birliği kurmayı planlıyor.

Khosla Ventures, 1.1 milyar dolar yatırım yapacağı yeni fonunu duyurdu

Önceki İçerik

SendGB’den 20 GB’a kadar dosya transferi sağlayan yeni özellik: SendGB Exceed

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir