Yatırım

Dijital yatırım platformu iSTOX, 50 milyon dolar yatırım aldı

0
istox

ICHX bünyesinde faaliyet gösteren dijital yatırım platformu iSTOX, Development Bank of Japan ve JIC Venture Growth liderliğinde tamamlanan Seri A turunda 50 milyon dolar yatırım aldı. Tura; Juroku Bank, Mobile Internet Capital, Singapore Exchange, Tokai Tokyo Financial Holdings ve Hanwha Asset Management eşlik etti.

Lüks sayılan girişimleri yarı halka açık lanse eden iSTOX, Crowdcube ve Kickstarter gibi platformların popülerleştirdiği yatırım yapılarına çeşitli yenilikler getiriyor. Hisseleri sadece özel yatırımcılara ait olan şirketleri kitlesel fonlama modeline entegre ediyor. Böylelikle, temelde girişim olarak sayılmayan isimler de küçük çaplı yatırımcıların gözdesi haline gelebiliyor.  Tüm bunlara ek olarak kullanıcılarını 75 dolar sınırından başlatarak Robinhood vb. platformlarda ortaya çıkan borçlanma durumunu ortadan kalkıyor.

Tabii, tüm bu pozitiflerin yanında iSTOX’ı geriye düşüren büyük bir etmen var. Girişimin hizmet alanını Asya oluşturuyor; daha da spesifik olmak gerekirse Doğu Asya. Bu sebeple batılı kullanıcıların platforma katılmasını engelleyen büyük legal bariyerler bulunuyor. Ancak bu problemlerin hepsi yeni yatırım ile ortadan kalkacak. Çünkü yeni yatırım, girişimin global açılımına harcanacak.

Yayınladığı basın bülteninde global açılımda öncelik vereceği bölgeleri açıklayan iSTOX, yol haritasındaki ilk durağın Çin olduğunu belirtti. Çin’in hemen ardından ise Avrupa ve Avustralya gelecek. Bahsi geçen tüm bölgelerdeki legal gereksinimleri karşılayan iSTOX’un Avrupa’da hangi ülkeden başlayacağı henüz bilinmiyor. Ancak girişimin Avrupa Birliği yasalarına göre hareket ettiğini göz önünde bulundurursak aynı anda birkaç ülkede faaliyete başlayacağını varsayabiliriz.

Reliance Retail, 3.4 milyar doları gözden çıkardığı Future Group satın alımlarını tamamladı

Önceki İçerik

Muhasebe teknolojileri girişimi indy 42.4 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir