Yatırım

Dijital yatırım platformu Groww, 83 milyon dolar yatırım aldı

0

Bangalore, Hindistan merkezli dijital yatırım ve ticaret platformu Groww, yeni yatırım turuyla unicorn oldu.

Hindistan, 600 milyonu aşkın aktif kullanıcı ile dünyanın en büyük ikinci internet pazarı durumunda. Ancak bu kullanıcıların sadece üçte biri ödeme işlemlerini dijital kanallardan gerçekleştiriyor. İnternet üzerinden yatırım fonu ve hisse alım satımı yapan kullanıcıların sayısı ise 30 milyondan bile az. Bu rakamı daha pratik ve ulaşılabilir bir platformla yükseltmeyi amaçlayan Groww, önemli bir yatırım turunu noktaladı.

Seri D yatırım turuna çıkan girişim turun sonunda 83 milyon dolar yatırım aldı. Tura 1 milyar dolar üzerinde değerlemeyle çıkarak da Hint pazarının en yeni unicorn’u olmayı başardı. Tura New York merkezli girişim sermayesi şirketi Tiger Global liderlik etti. Mevcut yatırımcılar arasında bulunan Sequoia Capital India, Ribbit Capital, YC Continuity ve Propel Venture Partners şirketleri de katılım gösterdi.

Bu tur sayesinde girişimin aldığı toplam yatırım miktarı 142 milyon dolara yükseldi. Eylül 2020’de düzenlenen Seri C turunda girişimin değerlemesi 250 milyon dolar olarak belirtilmişti. Yani 7 aylık bir dönemde %400’ün üzerinde büyüme söz konusu. Alınan yeni yatırımın ana odağı, platformun daha fazla insana ulaşmasını sağlayacak geliştirmeler olacak.

Groww’un değer önerisinin merkezinde genç yetişkinler ve daha önce hiç yatırımda bulunmamış insanlar yer alıyor. Kurucu ortak ve CEO Lalit Keshre, 8 milyon aktif kullanıcılarının bulunduğunu ve bunun %60’ını ilk kez yatırım yapanların oluşturduğunu belirtiyor. Groww bu sayıyı artırmak için ülkenin küçük şehirlerinde çeşitli yatırım eğitimleri de düzenliyor.

Lalit Keshre, pandeminin zorluklara rağmen güzel bir fırsat sunduğunu da vurguluyor. Genç kesimin yeni ve kazançlı hobilere yöneldiğini belirten Keshre, hisse senetleri ve kripto paraların da başı çektiğini söyledi. Beş yıl önce “yatırımda bulunmanın daha kolay olduğu bir Hindistan” hayaliyle yola çıkan Groww, Keshre’ye göre daha yolun başında ve yapacak çok işi var.

Yeni yatırım sayesinde uzun vadeli fikirlerine ve hızlı büyüme konularına odaklanacak Groww, kısa zamanda çekirdek ekibini de genişletmeyi planlıyor.

Not alma uygulaması Mem, Andreessen Horowitz liderliğinde 5.6 milyon dolar yatırım aldı

Önceki İçerik

Fintech devi Plaid, Seri D turunda 425 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir