Yatırım

Dijital patoloji teknolojileri üreten Virasoft, 1.9 milyon dolar yatırım aldı

0
Virasoft team posing for a team photo.

Kanserde tanı süresini kısaltan teknolojiler üretmeyi başaran yerli girişim Virasoft, Seri A yatırım turunda 1.9 milyon dolar yatırım aldı.

Gökhan Hatipoğlu ve Samet Ayaltı tarafından 2015 yılında kurulan Virasoft, dijital patoloji ve telepatoloji alanlarında yapay zeka destekli teknolojiler üretiyor. Girişim, Türk Telekom kurumsal girişim sermayesi olan TT Ventures’ın önderlik ettiği Seri A yatırım turunda, 1.9 milyon dolar yatırım aldı.

Kısa süre önce sizlerle paylaştığımız başka bir haberde, TT Ventures’ın Virasoft ile güçlerini birleştirdiğini aktarmıştık. Girişimin %12,2 hissesini satın alarak ortak olan TT Ventures, şimdi de gerçekleşen yatırım turunun baş aktörü olarak karşımıza çıktı.

Yatırım turuna bir deep-tech fonu olan Diffusion Capital Partners da katıldı. Alınan yatırım sayesinde, ülke genelinde daha çok hastanın hayatına dokunacak bir hizmet ağı oluşturulmak istendiği aktarıldı. Ayriyeten girişimin hedefleri arasında uluslararası pazara açılmak da bulunuyor. Geliştirilen derin öğrenme modelleri ve kanser tanı süresini kısaltan telepatoloji yazılımlarının, başta Amerika olmak üzere pek çok ülkeye örnek olması isteniyor.

Şu an başlıca üç teknoloji geliştiren Virasoft’un, kanser teşhis ve tedavisi için ekonomik ve aynı zamanda etkili ürünler geliştirmeye devam edeceği aktarıldı. İlk kurulduğunda dönemin Sanayi Bakanlığının desteğini de arkasına alan girişim, şu an ülke çapında pek çok hastane ve uzman patalogla çalışmayı sürdürüyor.

#46 Yolda Kurucu Ortağı Volkan Özkan – capslock podcast

Önceki İçerik

BluTV, Azerbaycan’ın da dahil olduğu yeni coğrafyalara açılıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir