İçgörü

COVID-19 sırasında yatırımcıların yeni gözde sektörleri

0

Çin’de ortaya çıkan COVID-19’un bütün dünyayı etkilemesi ile birlikte insanların evlerine kapandıkları yeni bir döneme girdik. İnsan hayatını böylesine etkileyen bir dönem üzerine tüketim davranışlarındaki değişimler de kaçınılmaz bir hale geldi. Özellikle COVID-19’un neden olduğu ekonomik sorunlar insanları genel harcamalarını ve önceliklerini gözden geçirmeye zorluyor. Birçok farklı otorite tarafından yapılan araştırmalarda bazı sektörlerin COVID-19 döneminde daha az rağbet gördüğü hatta durma noktasına geldiği, bazı sektörlerin ise hızlı bir yükseliş dönemine girdiği açıkça görülüyor.

Kaynak: Dealroom.co

Olumlu etkilenen girişimlerin gelirleri ve kullanıcı sayıları hızlı bir şekilde artarken, yatırımcılarında bu sektörlere olan ilgileri de orantılı olarak artmış durumda. Bu dönemde insanları destekleyen ve acil ihtiyaçlara hem mental hem de fiziksel olarak çözümler sunan birkaç girişimin detaylarını sizinle paylaşmak isterim.

1 – Uzaktan Sağlık

Bütün dünyada olduğu gibi evde kalma döneminin uzaması ile birlikte insanlar hem psikolojik hem de fiziksel anlamda bu dönemden etkilenmeye başladı. COVID-19 öncesinde de aktif olan Meditopia ve Moovbuddy girişimleri bu dönemde kullanabileceğiniz faydalı uygulamalardan.

Meditopia benim de uzun zamandır kullandığım bir meditasyon uygulaması. Sizi her gün bir motivasyon sözü ile uyandırıp, güzel arka plan müzikleri eşliğinde meditasyon yapmanızı sağlıyor. Meditasyon sırasında arka planda bir ses size eşlik ederek farklı komutları uygulamanızı sağlıyor. Özellikle stres yönetimi, uyku problemi gibi spesifik konularda da içerikler bulmanız mümkün. Toplamda 3.2 milyon dolar yatırım almış olan Meditopia’nın bütün dünyadan 7 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Moovbuddy özellikle masa başı çalışanlar için tasarlanmış bir egzersiz uygulaması. Kayıt olan kullanıcılara günün belirli saatlerinde bildirimler göndererek basit egzersizleri tamamlamalarını sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar ekstra bir zaman ayırmadan kısa aralıklar ile vücutlarına ihtiyacı olan hareketliliği kazandırabiliyor. Aynı zamanda fizyoterapistler de Moovbuddy üzerinden hastalarına belirli program ve hareketler gönderebiliyor. Henüz çok yeni bir uygulama olan Moovbuddy’nin günlük 2 binden fazla aktif kullanıcısı mevcut ve #stayhome kategorisi içerisinde COVID-19 dolayısıyla evde kalanlara yönelik özel programlar sunuyor.

2 – Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

Aslında geçmiş yıllarda fazlasıyla popüler olan ama nedense bir türlü ne yatırımcıların ne de kullanıcıların beklentilerini karşılayamayan iki alan Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik.

COVID-19 ile birlikte kullanıcı ihtiyaçları bu iki sektörde fazlasıyla artmış durumda. Özellikle online alışverişte ürünü görmeden, denemeden satın alma ya da biraz olsun farklı insanlar ile tecrübe paylaşma konuları şu an hepimizin gündeminde olan konular. 

PulpoAR, özellikle e-ticaret platformları için kolayca adapte olup kurulabilen ve gözlük makyaj malzemesi gibi ürünleri bir arayüz ile potansiyel müşterinin denemesini sağlayan bir girişim. 

VSight, özellikle uzaktan çalışabilmenin en önemli konulardan biri olduğu bu günlerde AR teknolojileri kullanarak teknisyenlerin ve çalışanların teknik kontrol ve onarımları uzaktan yapmalarına olanak sağlıyor. 

Ailelerimiz ve arkadaşlarımız ile zaman geçirmeyi fazlaca özlediğimiz bu günlerde teknolojinin imkanları ile bizimle benzer ilgi alanlarını paylaşan insanlarla sosyalleşebilmek de oldukça önemli bir konu haline gelmiş durumda. 

Teleporter, VR teknolojilerini kullanacak bilgisayar oyunu tutkunlarını ve oyuncularını sanal ortamda bir araya gelip hem sosyalleşmesini hem de birlikte oyun oynamalarını sağlıyor.

3 – Online sipariş uygulamaları

Evde kalma sürelerinin artması ve sosyal mesafeye dikkat derken online sipariş verme ve teslimat sağlayan uygulamalara olan talep de artmış durumda. Bu noktada konuyu ikiye ayırmak daha sağlıklı olacaktır. İlki insanların temel ihtiyaçları için kullandıkları uygulamalar: Getir, Banabi, İstegelsin, Bisu gibi, ikinci olarak da diğer ihtiyaçları için kullandıkları online kanallar: Trendyol, Hepsiburada gibi. 

COVID-19’un ekonomik etkileri ile birlikte birçok araştırma e-ticaretteki ortalama sepet tutarlarında düşüş olduğunu gösterse de bu dönem içerisinde mecburiyetten ötürü bu gibi online uygulamaları ilk kez kullanan ve daha sık kullanmaya başlayan kullanıcılar ile birlikte, uzun vadede sektörün olumlu etkileneceğini söyleyebiliriz.

Not: Normalizasyon dönemiyle birlikte kötü etkilenen sektörler düzelme dönemine girecektir. Fakat COVID-19’un getirdiği sosyolojik ve psikolojik etkiler ile birlikte bu dönemden pozitif etkilenen girişimlerin ivmelenmesi sonrasında da devam edecektir.

Inovo Venture Partners, teknoloji girişimleri için 40 milyon euro topladı

Önceki İçerik

Telegram aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir