İçgörü

Çin’in Yükselen Yıldızı: TikTok

0

Geçtiğimiz birkaç aydır hayatıma yeni giren şeylerden biri de TikTok oldu. Bu uygulamayı indirirken amacım ‘‘Stopmotion olarak neler üretiliyor?’’ diye bakmaktı (böyle bir hobi edinme hayalim var). İndirdikten sonra biraz kullandığımda TikTok’un oldukça ilgi çekici bir platform olduğunu gördüm.

Bu yazıda size bir girişim olarak TikTok’un kısa tarihçesi, TikTok hakkında bazı önemli istatistiklerden bahsederken bir kullanıcı olarak da deneyimlerimi aktaracağım. Keyifli okumalar.

Uygulamanın Künyesi

TikTok video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın özelliği de bulunan, eğlenceli içerik odaklı bir sosyal medya uygulaması. Eylül 2016’da ByteDance tarafından önce Asya’da piyasaya sürülen kısa video platformu çok kısa sürede dünyanın diğer ülkelerine de yayılmıştır. 

Kullanıcıların müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik, kısa videolar üretmesine olanak sağlayan uygulamanın Temmuz 2020 itibariyle 800 milyondan fazla global kullanıcıya ulaştığı tahmin edilmektedir.
ByteDance tarafından önce Çin’de piyasa sürülen uygulamanın ilk ismi Douyin’dir.

Photo by Olivier Bergeron on Unsplash

Fakat şirket ürünün ismini Eylül 2017’de batılı ülkelerde de söylemesi kolay olabilecek bir isim olan TikTok ile değiştirdi. ByteDance Kasım 2017’de ise özellikle Amerikalı gençleri hedefleyen temelde dudak senkronizasyonu (fondaki seslere playback yapmak) videoları için kullanılan Musical.ly’i satın aldı. 2 Ağustos 2018’de ise tüm Musical.ly kullanıcılarıı da TikTok’a dahil ederek iki uygulamayı birleştirdiler.

2020 Ağustos itibariyle de veri hırsızlığı gerekçesiyle uygulamanın Amerika’da erişime kapatılması söz konusu.

TikTok Hakkında 5 İstatistik

1) Dünyanın En Çok Kullanılan 6. Sosyal Ağı

800 milyonu aştığı düşünülen aylık aktif kullanıcı ile TikTok, önündeki Instagram, WeChat, Facebook Massenger, Facebook ve Whatsapp’i takip ediyor. Hatta TikTok’un Instagram’ın tahtını sarstığını söylemek mümkün. 

TikTok Kullanım
ByteDance tarafından üretilen TikTok, Hootsuite’in 2020 Ocak verilerine göre en çok kullanılan 6. uygulamadır.

Öte yandan Twitter, LinkedIn, Snapchat ve Pinterest gibi bazı devleri çoktan geride bırakmış durumda. 

2) 2020 Yılında En Çok İndirilen Uygulama

Mobil veri ve analiz şirketi AppAnnie‘den yayınlanan rakamlar, TikTok’un bu yıl indirilme listelerinin başında olduğunu gösteriyor.


TikTok’un gerçekten çok hızlı bir yükseliş gösterdiğini görüyoruz. Sadece 2018’de küresel olarak piyasaya sürülmesine rağmen, son on yılın en çok indirilen uygulamalarından biri olmayı başardı ve grafiği yukarı yönlü devam ediyor.

3) 154 Ülkede Kullanılıyor


Birçok girişimin hayali globalleşebilmek ve dünyanın her yerinden kullanıcılara hizmet verebilmektir. Özellikle sosyal medya uygulamaları kullanıcılarına bir servis satmadan sosyal bir ortam yarattıkları için çok daha hızlı yayılım gösteriyorlar. Fakat 2018’de global olarak piyasaya girmiş bir uygulamanın 2 sene içerisinde 154 ülkeye yayılması gerçekten tek kelimeyle ”sarsıcı”.

4)Ortalama %52 Etkileşim Oranı Var

Etkileşim oranını hesaplamanın birden çok yolu olsa da, Cloutmeter, TikTok’un etkileşim genel etkileşim oranının %52 olduğunu gösteriyor. Çoğu sosyal medya uygulamasında olduğu gibi, bu oranlar içerik üreten hesapların boyutuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. 

1.000’den az takipçisi olan TikTok kullanıcılarının ortalama etkileşim oranı %145’dir. Bu sayı, takipçi sayısı arttıkça azalır. Örneğin 10.000-50.000 takipçisi olan hesaplar için %74 iken 50.000-100.000 takipçisi olan hesaplar için kayda değer bir düşüş ile %11’e olmaktadır.

Ayrıca Influencer etkileşimlerinde de TikTok’un rakipleri olan Twitter ve Instagram’ın önünde.

Tiktok Etkileşim
Özellikle 100.000 üzeri takipçili influencerların TikTok etkileşimleri Instagram etkileşimlerinden daha yüksek.

TikTok, Influencer Marketing Hub tarafından yürütülen bir çevrimiçi araştırma projesinde örneklenen 100.000 kullanıcı profilinde en yüksek takipçi etkileşim oranlarına sahip.

5) Kullanıcılardan Neredeyse Yarısı 18-24 Yaş Arasında

TikTok, gençler arasında popüler olduğu için bir üne sahip ve kullanıcılarının %27’si 13-17 yaşları arasında. Ancak Mart 2019’daki dahili veriler, en büyük yaş demografisinin (%42) genç yetişkin kalabalığı olduğunu gösteriyor.  13-24 yaşındaki segmentler bir araya geldiğinde uygulamanın kullanıcı tabanının %69’unu temsil ediyor.  

TikTok Kullanıcı Demografi
TikTok kullanıcıların çoğunluğu kadın. Kullanıcıların %69’u 13-24 yaş arası kullanıcılardan oluşuyor.

Kim İçin ve Neden TikTok?

Şarkıların hit olma göstergelerinden biri TikTok videolarında kullanılma sayıları. Öyle ki TikTok içinde çıkan bir akıma 24 saat içinde binlerce kişi katılıyor.

Videolara şarkıların ve kendi kütüphanesindeki ses dosyalarının çok kolay bir şekilde yüklenmesi, kullanımının kolay olması ve eğlenceyi merkeze alan bir uygulama olması TikTok’un herkes tarafından çok kolay kullanılmasını sağlıyor. TikTok içerik üretme konusunda bir tarim işçisine de ünlü bir YouTubera da aynı fırsatları sunuyor. Ayrıca çoğunlukla insanlar daha çok şarkı söylemenin, dans etmenin yani eğlenmenin peşine düşünce içerikler de kendiliğinden daha eğlenceli bir hal alıyor.

Photo by Kon Karampelas on Unsplash

Tabi ki bir pazar araştırması sayılmaz ama, bu yazıyı hazırlama sürecimde Ekşisözlük’deki TikTok başlığından birkaç yazar arkadaşla yazıştık. Yazışmalarımızda rakiplerine göre bir artısı olarak TikTok’un oldukça iyi bir keşfetme algoritmsı olduğunu sonucuna vardık. Öyle ki geçtiğiniz ya da bunu gösterme dediğiniz bir içeriği bir daha size neredeyse göstermiyor. Tabi ki ülkenizde çok fazla izlenen bir içerik varsa ilginizi çekmese de akışınıza düşüyor ama genelde ilginizi çeken içerikleri anlaması ve size bu doğrultuda içerikler önermesi konusunda çok iyi.

Zengin İçerik Çeşitliliği Kullanımı Keyifli Kılıyor

TikTok sadece şarkı söyleyip, dans edecek veya dudağıyla ses taklit edecekler için değil, yaratıcı içerik üreten içerik üreticilerinin de çok kullandığı bir platform. Vine ile kendini dünyaya tanıtan, ilüzyon videoları hazırlayan Zack King şu an 46 Milyon takipçi ile TikTok’un en ünlü içerik üreticilerinden. Üstelik içerik çeşitliliği de oldukça fazla. Küçük Photoshop uygulamalarından, fotoğraf çekme tavsiyelerine, video çekme önerilerinden, DIY (Kendin Yap) içeriklerine kadar çok fazla farklı türde çok fazla içerik bulmanız mümkün.

Photo by Amanda Vick on Unsplash

TikTok’un başarısı içindeki eğlence unsurundan ve çeşitliliğinden geliyor. Özellikle günümüzde tek tipleşen Instagram postları yerine daha dinamik, daha eğlenceli ve insanların kendini ifade edebildiği içerikler üretebilmesi kullnımını arttırıyor. TikTok bir girişim olarak daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmadı, kullanıcılar için daha iyi bir ortam ve daha keyifli kullanıcı deneyimi hazırlayarak yani kullanıcısını merkeze koyarak çok kısa sürede zirveyi kovalar hale geldi.

Son olarak TikTok şu anda da işletmeler için yeni hizmeti olan TikTok ForBusiness‘ı hizmete açtı. Böylece artık işletmeler ve küçük reklam verenler de artık TikTok’a reklam verebilecek.

Workup Girişimcilik Programı 7. dönem girişimleri belli oldu

Önceki İçerik

Instagram’ın yeni özelliği Reels resmi olarak yayınlandı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir