Çin hükümetinin ByteDance hissedarı olduğu ortaya çıktı

Yakın zamanda yürürlüğe soktuğu veri koruma kanunlarıyla teknoloji devlerine yaptığı baskıyı artıran Çin hükümeti, hafta sonu Asya basınına yansıyan gelişmeler sonucunda oldukça ilginç bir iddiaya dahil oldu. Asya’da birden fazla basın kuruluşunun ve ABD’de ise The Information’ın ortaya attığı iddialarda, Çin hükümetinin TikTok’un çatı şirketi ByteDance hissedarı olduğu belirtildi.

İlk olarak temmuz ayının sonunda ortaya çıkan dedikodular, geçtiğimiz hafta içinde ByteDance’ten sızan yönetim kurulu belgeleriyle bir nevi doğrulanmış oldu. Bahsi geçen belgeler içinde, Çin hükümetinin 2021 Nisan ayında ByteDance’ten %1’lik hisse satın aldığı kaydedildi. Şirketin mevcut değerlemesi göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 4.25 milyar dolara denk gelen bu %1, ByteDance’in mevcut işleyişinde hisse sahibi yatırımcıyı yönetim kuruluna dahil edecek kadar büyük.

Anonim bir şekilde Asya basınına konuşan ByteDance çalışanları, Çin’in bu hamleyle birlikte şirkete baskı yapacağını söylüyor. Hükümetin yönetim kurulunda söz sahibi olması, herhangi bir yönergenin ortaya sunulmasında oldukça önemli bir rol oynayabilir. Tek başına bu ihtimal, ABD’nin geçtiğimiz yıl içinde TikTok‘u pek çok kez suçladığı veri koruma kanunlarından uygulama içi içerik kısıtlamalarına kadar uzanan bir etkiye sahip olabilir.

Tahmin edeceğiniz üzere iki taraf da henüz konuya ilişkin bir açıklama gerçekleştirmedi. Ancak henüz yalanlayan da olmadı. 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir