Çin hükumeti, e-ticaret şirketi Alibaba’ya 2.75 milyar dolar ceza kesti

Çin merkezli e-ticaret şirketi Alibaba, tekelleşme karşıtı yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle 2.75 milyar dolar rekor ceza ile karşı karşıya.

2020 yılı teknoloji devleri için oldukça zorlu geçti ve bunun sebeplerinden biri de rekabeti korumaya yönelik politikaların daha da önem kazanmasıydı. Pek çok şirketin antitröst soruşturmaları kapsamında davalı olarak ifade verdiğine tanık olduk. Genellikle bu davalar Batı ülkelerinde görülürken Asya merkezli şirketler sessizliğini korudu. Ta ki Alibaba’ya kadar.

Aralık 2020’nin sonlarına doğru, Çinli e-ticaret devinin tekelci politikalar uyguladığı gerekçesiyle soruşturma altına alındığını size duyurmuştuk. Çin Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturmayı bir dava aşaması izledi. Dava sonucunda ise Alibaba’ya hem emsal hem de rekor niteliğinde bir ceza uygun görüldü. Şirket antitröst politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 18 milyar yuan (2.75 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı.

Ülkenin bir numaralı rekabet kurumu olan SAMR yaptığı açıklamada, Alibaba’nın piyasa egemenliğini 2015’ten bu yana kötüye kullandığını belirtti. Çinli satıcıları tek bir platform üzerinden satış yapmaya zorlamak, adil olmayan fiyatlandırmalar gibi konular davada belirtildi. Pek çok satıcı Alibaba’nın kullanıcı tabanına ve sunduğu özelliklere erişmek için bu şartları kabul etmek mecburiyetindeydi.

Konuyla alakalı olarak Alibaba cephesinden de cevap gecikmedi. Cezayı samimiyetle kabul ettiklerini belirten şirket, yasalara uyumluluğu en kısa zamanda sağlayacaklarını vurguladı. “Cezayı kabul ediyor ve yasaya uygunluğu kararlı bir şekilde sağlayacağımızı temin ediyoruz. Topluluğa karşı görevlerimizi yerine getirmek adına; azami titizlikle yasalara uygun faaliyet gösterecek, uyum sistemlerimizi güçlendirecek ve inovasyon yoluyla büyümeye devam edeceğiz.

Resmi duyurudan ayrı olarak daha çok satıcıları ilgilendiren bir paylaşım da yapıldı. Platforma girişi yavaşlatan bariyerleri önleyip operasyon giderlerinin düşeceği belirtildi. Bu sayede platformun aldığı rekor cezaya giden sebeplerin önlenmesi amaçlanıyor. Tabi Alibaba’nın sadece bir başlangıç olabileceğini unutmamak lazım. Önümüzdeki günlerde e-ticaret başta olmak üzere başka Çinli teknoloji devlerini de suçlamalar karşısında görebiliriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir