capslock, 400 bin dolar değerleme ile Barbaros Özbuğutu ve Koray Bahar’dan yatırım aldı

Mutlulukla söylüyorum ki capslock, tohum öncesi turunda 400 bin dolar (3.4 milyon TL) değerleme ile Barbaros Özbuğutu ve Koray Bahar’dan yatırım aldı.

Öncelikle neler oldu bi’ hatırlayalım. capslock, Nisan 2019’da bir podcast programı olarak başladı. Sevgili dostum Erdem Şentunalı ile hayatımızda ilk defa işlerimizin yoğunluğu azalmıştı ve bunu bir fırsat olarak görüp içerik üretmek istedik. Erdem’e gidip “Türkiye’de çok güzel insanlar var, onlarla tanışıp hikayelerini ve tecrübelerini dinleyelim mi” dedim, o da “Hadi!” dedi ve ertesi gün ilk bölümümüzü çektik.

Günden güne dinlenme rakamları artarken, dinleyicilerimizle bağımız oluştu ve biz çok keyif alarak her hafta bu güzel insanları ağırlamaya devam ettik. Kasım 2019’a geldiğimizde fark ettik ki girişimcileri konuk aldığımız bölümler daha çok dinleniyor (O zamanlar hem girişimcileri hem de iş hayatında başarılı olan insanları konuk olarak alıyorduk). Akabinde, girişimcilik ve startup konularında içerik üreten ne tür oyuncular var ve nasıl içerikler üretiyorlar diye pazara göz attık. Gördük ki bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az oyuncu var ve içerik tarafında çok çeşitlilik bulunmuyor, bu açıkça bir fırsattı ve biz bu fırsatı değerlendirmeye karar verdik.

Erdem’in ve benim profesyonel iş hayatlarımızından edindiğimiz tecrübelerle ne gibi fark yaratabileceğimizi düşünürken elimize bir model doğdu: Ana mecrası Instagram olan, video ve ses formatlarında içerikler üreten bir yeni medya girişimi.

Haziran 2020’de ilk adım atıldı ve capslock, artık bir medya girişimine evrildi. Tezimiz şuydu, acaba insanlar Instagram’da swipe’larken, girişimcilik ve startup konularındaki içerikler ilgilerini çeker mi, tüketirler mi, paylaşırlar mı? İlk günden itibaren gördük ki kesinlikle tüketiyor ve paylaşıyorlar, bunun doğal sonucu olarak da topluluğumuz istikrarlı şekilde büyümeye başlıyordu.

Artık tezimiz onaylandığında göre ikinci adımı atma vakti

Mayıs 2021’e geldiğimizde, Erdem 4129Grey bünyesinde Amazon’un Brand Manager’ıydı, ben ise Senfonico bünyesinde Netflix’in Sr. Content & Community Manager’ıydım. capslock ise artık kendi masraflarını çıkarıyor, organik olarak ayda %10 büyüyor ve bize resmen göz kırpıyordu. Biz de Erdem’le “Zamanı geldi” diyerek işlerimizden istifa ettik ve tam zamanlı capslock’a çalışmaya başladık. O günden beri operasyonlarımızı 4 kişilik ekibimizle sürdürüyoruz.

Peki bundan sonra ne olacak?

Öncelikle önümüzdeki aydan itibaren İngilizce yayına başlayarak global bir medya şirketi olmak için ilk adımımızı atıyoruz. Türkiye’de ise içeriklerimizin daha çok insana ulaşması için adımlar atacak, yeni içerik formatları hayata geçirecek, teknolojiyi ve dijitali kullanmaya devam ederek size farklı medya deneyimleri sunacağız.

Bunların hepsini gerçekleştirmek için de tohum öncesi bir tur düzenledik. En başından beri bizim emeğimize saygı duyan, vizyonumuzu gören ve desteğini hiç esirgemeyen iki insanın; Barbaros Özbuğutu ve Koray Bahar’ın katılımıyla, 400 bin dolar (3.4 milyon TL) değerleme üzerinden yatırım aldık.

Bu birliktelik bizi gerçekten çok mutlu ediyor, geçtiğimiz süreçte Barbaros Özbuğutu’dan ve Koray Bahar’dan çok şey öğrendik. Bu ortaklıkla birlikte kim bilir daha neler öğreneceğiz ve capslock’u günden güne büyüterek zirveye taşıyacağız.

Anlayacağınız, her şey daha yeni başlıyor. Şu ana kadar bizimle olan; emek veren, paylaşan, okuyan, izleyen, dinleyen ve büyümemizde katkısı olan herkese teşekkür ederiz. capslock harika işler başaracak, ama bunu birlikte olduğumuz için yapacak.

Tur sürecini bizimle birlikte yöneten Kavlak Avukatlık Bürosu’na da teşekkür ederiz.

Bu arada capslock ismini büyük ihtimalle değiştireceğiz. Şşş 😉

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir