Teknoloji

Boston Dynamics, yeni ticari lojistik robotu Stretch’i tanıttı

0
BOSTON DYNAMICS

Teknoloji ilerledikçe yapay zeka ve robotlarla olan yaşam ilişkilerimiz artıyor. Artık piyasa özelinde ihtiyaca yönelik üretilen robotlardan söz etmek mümkün. Boston Dynamics de bu özelde çalışmalar gerçekleştiren önemli isimlerden birisi.

Hatırlarsanız şirketin ilk ticari robotu Spot‘un satışından sizlere daha önceden çok kez bahsetmiştik. Şirket, son yıllarda Spot’a ek olarak lojistik alanında da çalışmalar gerçekleştirdi. Sadece yatırımcıların aşina olduğu bu çalışmaların ilk meyvesini bu hafta toplayan şirket, tek bir işe odaklanan depolarda kutu taşıma görevi üstlenen Stretch‘i tanıttı.

Stretch, saatte 800 kutuya varan taşıma kapasitesiyle insan gücünden çok daha verimli bir araç. Dünyadaki depoların yaklaşık yüzde 80’inin herhangi bir otomasyon ekipmanına sahip olmaması, şirkete oldukça büyük bir pazar sağlıyor. Boston Dynamics, depo robotları için yapay görme yazılımı geliştiren Kinema Systems’ı satın aldığı 2019 yılından bu yana lojistik alanına ilgi gösteriyor.

Yüksek kapasiteli pilleriyle Stretch, tek seferlik şarj ile sekiz saatlik bir çalışma deneyimi sunuyor. Şirket, robotun sadece birkaç saatlik eğitimle herkes tarafından kullanılabileceğini ve mobil tabanının kolay bir arayüze sahip olduğunu söylüyor.

Boston Dynamics, şu anda Stretch’i test etmek için müşteriler arıyor ve 2022’de ticari dağıtım yapmayı hedefliyor.

Sanat eserlerine blockchain ile yatırım yapılmasını sağlayan Artiox, 7 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

Önceki İçerik

Filtre kahve girişimi Kahvegibikahve, 7.5 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir