Yatırım

Biyoteknoloji şirketi Roche, moleküler test şirketi GenMark Diagnostic’i 1.8 milyar dolara satın alıyor

0
Roche

Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi Roche, ABD merkezli moleküler tanı testleri üreticisi GenMark Diagnostics‘i 1.8 milyar dolara satın alıyor.

Roche; onkoloji, hematoloji, immünoloji, bulaşıcı hastalıklar, oftalmoloji ve sinir bilimi alanlarında ilaçlar geliştiren bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. California merkezli GenMark ise, tek bir hasta örneğinden birden fazla patojeni tespit etmek için tasarlanmış moleküler tanı testleri sağlayarak COVID-19 zamanı isimlerini sıkça duyduğumuz tanı kitleri üreten bir şirket. Tıp alanında büyük adımlar atan bu iki şirketin birleşme hamlesiyse sektörde büyük bir dikkat çekiyor.

Roche İcra Kurulu Başkanı Thomas Schinecker, yaptığı açıklamada; “GenMark Diagnostics ile atacağımız bu adım, moleküler tanı portföyümüzü, hastalara ve onların sağlık hizmeti sağlayıcılarına bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hızla hayat kurtaran bilgiler sağlayabilecek çözümleri içerecek şekilde genişletecek.” dedi.

Roche, her iki şirketin de yönetim kurulu tarafından onaylanan satın alımın 2021’in ikinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından, GenMark’ın ana faaliyetlerinin Carlsbad, California’daki mevcut lokasyonda devam edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Dikey tarım girişimi Vahaa, 14 Milyon TL değerleme ile tohum yatırım aldı

Önceki İçerik

Biyoteknoloji şirketi ElevateBio, 525 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir