Bir yıldır devam eden Apple-Epic Games davası sonuçlandı

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında başlayan Apple-Epic Games davası, yaklaşık 1 yıl süren legal sürecin ardından sonuca vardı. Dün son duruşması gerçekleştirilen davada, Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers son kararı vererek App Store’da faaliyet gösteren uygulama geliştiricilerinin kendi uygulama içi satın alım altyapılarını kullanabileceğini açıkladı.

Hatırlarsanız iki şirketin arasındaki dava, Epic Games’in Apple’ın uygulama içi satın alım politikalarına karşı gelmesiyle başlamıştı. Amerikan oyun şirketi, Fortnite‘a yeni bir güncelleme getirmiş ve oyun içi satın alımlarda işlemlerin direkt olarak Epic altyapısıyla tamamlandığı bir sistem tanıtmıştı. App Store’daki tüm uygulama içi satın alımlardan %30 komisyon alan Apple, güncellemenin platform kurallarına aykırı olduğunu belirterek Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı.

Dünyanın en popüler oyunlarından birine olan erişimin kısıtlanmasından memnun kalmayan Epic, Apple’a karşı harekete geçmekte gecikmemişti. Önce resmi bir açıklamayla Apple’ın uygulama mağazasındaki “tekelcilik” politikalarına ışık tutan Epic Games, ardından #FreeFortnite diyerek legal kavgayı sosyal medyaya taşımıştı. App Store yasaklamasına hazırlıklı olduklarını ortaya koyan şirket, Apple’ın geçmiş reklamlarıyla dalga geçen bir dizi video yayınlamıştı.

Dün yapılan resmi açıklamayla birlikte dava nihai sonucuna vardı. Yayınlanan bildiride alınan karara ışık tutan Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers; “Mahkeme, Apple’ın yönlendirme karşıtı hükümlerinin tüketicilerden kritik bilgileri gizlediği ve tüketici seçimini yasa dışı bir şekilde engellediği sonucuna vardı. Bu karar, Apple’ın antitröst ihlalleriyle birleştiğinde, yönlendirme karşıtı hükümlerin rekabete aykırı olduğunu ve bu hükümleri ortadan kaldırmak için ülke çapında bir çözüm garanti edileceğini ortaya koyuyor.” dedi.

Epic Games
Davanın mayıs ayındaki oturumunda tanıklık eden Tim Cook’un mahkeme tarafından yayınlanan bir skeci.

Apple, Epic Games tarafından yönlendirilen 10 suçlamadan 9’unu kazandı

Dava kapsamında 10 suçlamayla karşı karşıya kalan Apple, bu suçlamaların dokuzunu kazandı. Apple’ın yalnızca bir suçlama üzerinden Kaliforniya eyalet yasalarına karşı geldiğini tespit eden mahkeme, App Store politikalarının değiştirilmesi ve uygulama içi satın alımlar üzerindeki hakimiyetin gevşetilmesi gerektiğini öne sürdü.

Bu doğrultuda hazırlanan ve Aralık ayında yürürlüğe girecek olan tedbir kapsamında, geliştiricilerin kullanıcıları Apple’ın uygulama içi satın alım işlemlerinden uzaklaştıracak bağlantılar veya farklı altyapılar kullanmasına izin verilecek. Böylelikle kendi ödeme altyapısına sahip olan isimler, Apple’a bağlı olmadan ve komisyon ödemeden kendi finansal yapısını oluşturabilecek.

Apple, uygulama mağazasında aldığı komisyonlar üzerinden geçtiğimiz yıl içinde 64 milyar dolar kazandı. Bu para, çoğu kişi adına Apple’ın kazanmak için efor bile sarf etmediği bir gelir. Dolayısıyla şirketin havadan para kazandığını ve başka seçenek olmadığı için geliştiricilerin ellerinin bağlı olduğunu belirten insanların sayısı bir hayli fazla. Epic Games de şu anda bu insanlar arasındaki en büyük temsilci.

Farklı altyapıların kullanımı konusunda haklı çıkmış olsa da Epic Games davaya galibiyet gözüyle bakmıyor. Çok daha büyük hedeflerle yola koyulan şirket, nihai kararda komisyon yüzdelerini ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. Dünya üzerindeki tüm geliştiricileri kötü etkileyen %30 komisyon, Epic’in dava içinde tekelcilik olarak öne sürdüğü en büyük maddeyi oluşturuyordu. Ancak Kaliforniya eyaleti, %30 komisyonun tekelcilik olmadığını ve “Apple’ın bu alandaki başarasının illegal sayılamayacağını” belirtti.

Bu açıklamaya yönelik Twitter’da görüşlerini paylaşan Epic Games CEO’su Tim Sweeney; “Alınan karar, geliştiriciler veya tüketiciler için bir kazanç değil. Epic, bir milyar tüketici adına uygulama içi ödeme yöntemleri ve uygulama mağazaları arasında adil rekabet için mücadele ediyor. Dijital platformlarda adil rekabet mücadelesine bu kadar zaman ve emek harcayan herkese, özellikle çok karmaşık bir davayı hızlı bir zaman çizelgesinde yönettiği için mahkemeye teşekkür ediyorum. Savaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Hali hazırda Google ile de aynı sebeplerden dolayı davalık olan Epic Games’in bu ay içerisinde temyize gitmesi bekleniyor. Öte yandan Apple’ın ise dava sonucuna dair oldukça memnun olduğu söyleniyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir