Dijital

Avustralya’da kullanıma sunulan COVIDSafe uygulaması 1 milyon indirilme barajını aştı

0

Koronavirüse (COVID-19) karşı Avustralya’daki insanları sosyal mesafe ve temas konusunda uyaran COVIDSafe uygulaması 1 milyon indirilme barajını aştı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19), insanlığı olumsuz etkiliyor. Çoğunlukla temas yoluyla bulaşan hastalığa farkındalık yaratmak için ülkeler çeşitli yollar izliyor. Avustralya da halkın bu konuda bilinçlenmesi için yeni bir uygulama geliştirdi.

COVIDSafe uygulaması, akıllı telefonlar aracılığıyla insanların nasıl hareket edeceğine yardımcı oluyor. En fazla 5 metrelik alanda etkileşim haline geçen akıllı telefonlar bir nevi dijital bir “el sıkışma” gerçekleştiriyor. Enfekte olmuş bir kişi ile 15 dakikadan fazla iletişim halinde olduğunuzda akıllı telefonunuz sizi bu konuda uyarır ve ona göre hareket edersiniz.

Avustralya’da kullanıma sunulan uygulamanın temeli Singapur’un TraceTogether yazılımına dayanıyor. Kullanıcıların konum ve diğer bilgileri üçüncü kişilerle paylaşılmazken enfekte olan kişilerin verilerini paylaşması sosyal sorumluluk görevi olarak belirtiliyor. Avustralya hükümeti, elde edilen verilerin sadece sağlık çalışanları tarafından erişilebildiğini de açıkladı.

İnsan sağlığını ilke edinen bu uygulama pazar günü kullanıma sunuldu. Kullanıma sunulmasıyla birlikte kısa sürede 1 milyon indirmenin üzerine çıkan uygulama, halkın bu konuda nasıl bilinçli davrandığını bizlere gösteriyor.

Türk girişim SendGB, SendGB Extend ile hizmetlerini genişletiyor

Önceki İçerik

#47 BinBin Kurucu Ortağı Kadir Abdik – capslock podcast

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir