Avrupalı mikromobilite ve e-scooter girişimi Dott, 85 milyon dolar yatırım aldı

Mikromobilite ve e-scooter girişimi Dott, Seri B yatırım turunda 85 milyon dolar yatırım aldı. Tur, Belçika merkezli yatırım fonu Sofina liderliğinde gerçekleştirildi.

Son yıllarda artan küresel ısınma faktörleri hayatımızda büyük değişikliklere sebep oldu. En büyük değişiklik, devletlerin yürürlüğe soktuğu karbon emisyon düzenlemelerinde gerçekleşti. Bu düzenlemeler, mikromobilite sınıfında yer alan elektrikli araçların önünü açtı. Bugün karşımıza çıkan Dott da yine bu alanda faaliyet gösteren bir isim.

Hollanda merkezli Dott, Sofina liderliğinde gerçekleşen Seri B yatırım turunda 85 milyon dolar yatırım aldı. Sofina’ya ek olarak; EQT Ventures, Prosus Ventures, Aberdeen Standard Investments, Estari, Expon Capital, Felix Capital, FJ Labs, Invest-NL, McRock Capital ve Quadia da tura eşlik etti.

Dott, bireysel ulaşımı herkes için erişilebilir hale getirme vizyonuyla yola çıkan bir mikromobilite ve e-scooter girişimi. Yerel ekosistemde kök salan girişim, her şehirde en az bir ortaklık geliştirerek, her mahallede hayatın her kesimine uygun fiyatlı sürüşler sağlayabilmekte. Girişim ayrıca, kurulduğu ilk günden beri karbon emisyonlarını sıfıra indirerek yeşil girişim olmaya adanmış halde.

Girişim, beş şehirde 30.000 elektrikli scooter’dan oluşan bir filoya sahip. Kullanıcılar, girişimin mobil uygulaması vasıtasıyla bir scooter’ın kilidini açarak dakika başına ücretlendirme ile sürüşünü başlatabiliyor.

Dott, kurulduğu ilk günden beri kendisini tasarruf odaklı sürdürülebilir bir e-scooter şirketi olarak konumlandırdı. Bird veya Lime‘dan çok daha az yatırım aldı ve operasyonlar söz konusu olduğunda da farklı bir yaklaşım benimsedi. Araçlarını şarj etmek ve onarmak için kendi depolarına sahipti. Üçüncü taraf lojistik sağlayıcılarla çalışmadan kendi lojistik ekibini işe aldı.

Bu trend şu anda çok da değişmiş değil. Dott hala scooter’larını mümkün olduğunca tamir etmeye, yeniden kullanmaya ve geri dönüştürmeye çalışıyor. Değiştirilebilir piller ve elektrikli kamyonlar sayesinde faaliyet gösterdiği şehirlerde karbon emisyonlarını mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir