Apple, yeni teknolojisi ile çocuk istismarını tespit etmeyi hedefliyor

Genel iyileştirme güncellemeleri kapsamında cihazlarına sık sık yenilikler getiren Apple, içerik denetimini çevreleyen yeni planıyla birlikte dikkatleri üstüne çekti. neuralMatch adı verilen yeni bir teknoloji tanıtmaya hazırlanan Amerikan şirket, bireysel gizlilik ihlaline ilişkin soruları bir kez daha akıllara getirdi.

Bu hafta içinde Apple’ın gerçekleştirdiği bir toplantıda tanıtılan neuralMatch, iOS cihazların galerilerinin ve iCloud yüklemelerinin herhangi bir izne gerek duyulmadan Apple tarafından taranmasını sağlıyor. Apple’ın çocuk istismarının önüne geçmek için geliştirdiği teknoloji, otomatik olarak pedofili görüntülerini tespit ediyor. 

Önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen bir dizi çocuk koruma özelliğinin ilki olarak karşımıza çıkan neuralMatch, iOS 15’le birlikte yayınlanacak. Çocuk koruma özelliklerinin hepsinin tanıtılmasıyla birlikte neuralMatch’in faaliyet alanı genişletilecek. Böylelikle yalnızca istismar içerikleri değil, terör içerikleri de tespit edilebilecek.

neuralMatch’le ilgili yayınlanan blog paylaşımında açıklama gerçekleştiren Apple; “Bu yenilikçi teknoloji; Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’ne ve kolluk kuvvetlerine değerli ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamamıza olanak tanıyacak.” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir