Apple ve Google, Güney Kore hükümetiyle ters düştü

Mobil uygulama mağazalarındaki ödeme komisyonlarının önüne geçmek için yeni yasa tasarısı hazırlayan Güney Kore, Apple ve Google‘un uygulama mağazalarında direttiği yüksek ücretlere dur demeye hazırlanıyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in‘in Demokrat Partisi tarafından meclise sunulan tasarı, uygulama geliştiricilerini kendi online ödeme sistemlerini kullanmaya zorlayan şirketleri Güney Kore uygulama dünyasından yasaklamayı planlıyor.

Dün görüşmeleri gerçekleştirilen tasarının hedefinde Apple ve Google gibi isimler yer alıyor. Tasarıdaki birçok madde, akıllı telefon uygulamalarının büyük çoğunluğu için indirmeleri ve ödemeleri kontrol eden ikilinin en önemli gelir kaynaklarından birinin önünü kapıyor. Bu sebeple iki şirket de şu anda politikacılarla lobi yaparak tasarının meclisten geçişini önlemeye çalışıyor.

Apple ve Google’ın uygulama geliştiricilerinden kestiği komisyon ücretlerine karşı çıkan ilk isim Güney Kore değil. Hatırlarsanız uygulama içi satın alımlardan kesilen %30 ücret yüzünden geçtiğimiz yıl içinde Apple ve Epic Games arasında büyük bir tartışma çıkmıştı. Hatta Epic Games, App Store’u protesto ederek Fortnite’ı uygulama mağazasından kaldırmıştı. Apple’ı tekelcilik ile suçlayan şirket, tartışmaları mahkemeye taşıyarak Apple’a dava açmıştı. Geçtiğimiz yıl açılan dava şu an hala sürüyor.

Henüz kesin bir bilgi bulunmasa da yeni tasarının önümüzdeki hafta pazartesi günü onaylanması bekleniyor. Güney Kore siyasetine yakın kişiler, iktidar partisinin meclisteki çoğunluğunun lobicilik ile karşı gelinemeyecek bir güç olduğunu öne sürüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir