Teknoloji

Apple ve Google, COVID-19 ile mücadele kapsamında yeni bir uygulama geliştiriyor

0

COVID-19 pandemisi ile birlikte neredeyse dünya genelindeki çoğu teknoloji devi şirket sağlık alanına yoğunlaşmış vaziyette. Gerek girişimlere yardım, gerekte bakanlıklara maddi bağış derken taşın altına eline koyan şirketlerin sayısı bir elin parmaklarını geçti. Bu alanda 2 aydan beri çeşitli gelişmelere imza atan Apple ve Google da bu anlamda yepyeni bir işbirliğini resmi olarak duyurdu. COVID-19 yayılma verilerini depolayacak bir uygulama üzerinde çalışan iki şirket, sağlık çalışanlarının hastalığı takip etmesine olanak sağlayacak.

İlk versiyonu ile uygulama arayüzü olarak çalışacak olan proje, sadece sağlık çalışanlarının çeşitli uygulamalarına entegre edilebilir olacak. İlerleyen zamanlarda bağımsız bir uygulamaya da dönüşmesi beklenen proje, hem iOS hem de Android cihazlarda çeşitli sınırlamalar ile halka açık kullanıma sahip olacak.

İki hafta önce iki şirketin mühendisleri tarafından geliştirilmeye başlanan uygulama, Bluetooth benzeri anonim ID’ler kullanacak. Yüklendiği her telefonda sağlık bakanlığı uygulamaları ile entegre olacak olan API, pozitif test sonucu alan insanların bilgilerini bakanlık hizmetleri ile hızlı bir şekilde birleştirmesini sağlayacak. Tabii uygulamanın asıl amacı pozitif test sonucuna sahip olan birinin kimlerle temasa geçtiğinden emin olmak.

Hastalığın yayılma verilerini daha güvenli bir şekilde elde etmek için geliştirilen uygulama indirilme ihtiyacı duymayacak. API, kullanıcılar şartları kabul ettiği sürece bir sonraki güncelleme ile telefonlarda aktif hale gelecek.

Uygulama COVID-19 ile mücadele kapsamında nasıl çalışıyor?

Güncelleme sonrası telefonunuzda aktif hale gelen API, her 15 dakikada bir anonim bir ID oluşturuyor. Oluşturulan anonim ID’ler telefonunuzun Bluetooth’u her daim açıkmış gibi yakın çevrenizde bulunabilecek olan diğer anonim ID’leri arıyor. Ve API, tıpkı Bluetooth kullanırken olduğu gibi uygulamaya sahip olan biri ile bir süre yakın mesafede bulunduğunuzda sizi eşleştiriyor. Eşleştirilen kullanıcıların verileri 14 gün boyunca uygulama içinde depolanıyor. Eşleşmenin işe yarayan kısmı ise kullanıcılardan biri COVID-19 testi gerçekleştirdiğinde ortaya çıkıyor. Sağlık Bakanlığı uygulamaları ile entegre çalışan API, pozitif teste sahip olan uygulama kullanıcılarının yakın zamanda eşleştiği insanlara bakıyor. Eğer ki test tarihine yakın 10 günlük bir zamanda herhangi bir eşleşme gerçekleştiyse, eşleşmeye sahip olan kullanıcıları test olmaları adına uyarıyor.

Yakın zamanda yayınlanacak olan uygulama başlangıç aşamasında sadece virüsün yeni merkezi olarak adlandırılan Amerika’da kullanıma açık olacak.

TT Ventures, yerli yapay zeka firması Virasoft ile güçlerini birleştirdi

Önceki İçerik

Samsung, sesli asistanı S Voice’ın fişini çekmeye hazırlanıyor

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir