Apple, telif davasında 300 milyon dolar cezaya çarptırıldı

Amerika’nın önde gelen dijital patent ve iletişim firmaları arasında yer alan PMC‘nin (Personalized Media Communications) 2015 yılında Apple’a açtığı telif davası haftasonu sonuçlandı. Apple, dijital haklar yönetimine (DRM) karşı geldiği gerekçesiyle mahkeme tarafından 300 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Apple’ın iTunes için kullandığı metadata teknolojisine dayanan soruşturmada, şirketin PMC’ye ait 7 dijital patent yazılımını izinsiz bir şekilde kullandığı ortaya çıktı. Şirketin müzik, sesli kitap, podcast ve film gibi içerikleri dijital dünyada kopyalar halinde satmak için kullandığı FairPlay’in antitröst kurallarına aykırı olduğu belirtildi.

Apple tarafından ilk olarak 2004 yılında geliştirilen FairPlay, bulutta saklanan içeriklerin veriler aracılığıyla birbirinden ayırt edilmesi ve dağıtılması için kullanılıyor. Dosyalara bir nevi kilit yerleştiren yazılım, genellikle dosyaların korsan platformlarda kopyalanmasının ve farklı cihazlarda çalınmasının önüne geçiyor. Sony ve Universal gibi şirketlerin platformlara müzik dağıtmak için kullandığı ISRC‘nin Apple versiyonu diyebiliriz.

Yeni dava, Apple’ın FairPlay sebebiyle başının derde girdiği ilk sefer değil. Şirket, 2005 ve 2009 yılında da yine FairPlay sebebiyle hem dağıtımcılarla, hem de kullanıcılarla davalık olmuştu. Ancak bu sefer ki davanın temeli çok daha farklı, çünkü geçmişte sadece iPod cihazlarda kullanımda olan FairPlay, şu anda tüm iTunes ekosisteminde mevcut.

FairPlay’in ilk tohumları iPod’la ilişkili olsa da şu anda tamamiyle dijital içerik kullanımıyla ilgili yazılımlar içeriyor. Ve mahkemenin kararına göre bu yazılımların büyük bir kısmı, PMC’nin 2013 yılında patentlediği “Signal Processing Apparatus and Methods” belgelerine dayanıyor. Apple’ın iPhone ve Mac cihazlardaki müziklerin şifrelenmesi için oluşturduğu tüm duvarlar, PMC’nin patentlerdeki yöntemleri birebir kopyalıyor.

Apple’ın kesin bir şekilde cezaya çarptırılması PMC tarafında ekstra heyecan yarattı. Çünkü şirketin yine aynı patentler sebebiyle Netflix’e, Google’a ve Amazon’a karşı 3 ayrı davası bulunuyor. Çoğu uzman, Apple’ı haksız bulan mahkemenin bu üç şirkete de aynı yaklaşımla bakacağını düşünüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir