Apple, iOS 15 ile ehliyetleri dijitalleştirmeye hazırlanıyor

Banka kartlarını ve öğrenci kimliklerini telefonların içine yerleştirerek cüzdana olan ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kaldıran Apple, iOS 15 ile birlikte ehliyetleri dijitalleştirmeye hazırlanıyor.

Amerikan teknoloji devi, bu senenin sonuna doğru yayınlanması beklenen yeni iPhone güncellemesi kapsamında ehliyetleri Apple ID‘nin içine yerleştirecek. Telefon üzerinden taranan ehliyetlere Apple’ın Cüzdan uygulaması içinden erişilebilecek. Fiziki bir ehliyetle bire bir aynı görevi görecek olan dijital ehliyetler, gerekli legal izinlerin alınmasıyla Amerika‘da yavaş yavaş kullanıma sokulacak.

Son birkaç ayını bu legal izinleri almak için uğraşarak geçiren Apple, şu anda Arizona ve Georgia eyaletleri ile anlaşmış durumda. Bu iki eyalet, Apple’a bağlı dijital ehliyetleri eyalet içinde kayıtlı oldukları sürece kabul edecek. İki eyaletin hemen ardından; Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah da dijital ehliyet için yasal değişiklikler gerçekleştirecek.

Sürücünün bulunduğu eyalete kayıtlı olmayan ehliyetler, Apple ID’de etkinleştirilmiş olsa bile bir süre boyunca kullanılamayacak. Eyaletlerin ve Apple’ın aralarında paslaşarak oluşturduğu ikili doğrulama sistemi, sahte lisansların ortaya çıkmasının önüne geçecek.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir