Dijital

Amazon, Alexa’nın yazılımını satmaya başladı

0
Amazon

Sayısız gelir kanalıyla dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, beklenmedik bir hamleyle satışa açık kurumsal ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Amerikan şirket, bugün itibariyle Alexa‘nın yazılımını satmaya başladı.

Arz-talep temelli doğan bu atılımla birlikte, bizim de bir Alexa’mız olsa keşke diyen tüm şirketler Amazon’un yardımına başvurabilecek. Alexa’nın temeline kavuşan şirketler, kendine has karakteristik özellikler taşıyan yeni sesli asistanlar tasarlayabilecek. Peki bu teknoloji ne kadar erişilebilir olacak?

Alexa’nın ne kadar kapsamlı bir yazılım olduğunu ve Amazon’un ne kadar büyük bir şirket olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda çok da düşük bir fiyat beklemememiz lazım. Hatta belki de kafamızda dudak uçuklatan rakamlar canlandırmalıyız. Bir de yazılım özelleştirmesi için harcanacak iş gücünü hesaba kattığımızda milyon dolarlardan bahsettiğimizi söylemek yalan olmaz. Ancak bu saydıklarımın hiçbiri alıcıları korkutacak cinsten değil; çünkü Amazon, ilk müşterisiyle çalışmaya başladı bile.

İlk alıcısına otomobil sektöründen erişen Alexa, Fiat Chrysler Automobiles‘ın yeni sesli asistanının temelini oluşturacak. Henüz bir isme sahip olmayan bu asistan, tüm yeni nesil Chrysler ve Fiat araçlara entegre edilecek. Şirketin isteğine göre belki araçlardan bile farklı alanlarda kullanılacak.

Tabii, ilk müşteri otomobil sektöründen geldi diye Amazon’un diğer endüstri kayırdığını düşünmeyin. Resmi açıklamaya göre Amerikan şirket; mobil donanım, e-ticaret, oyun, tüketici elektroniği ve toplum ulaşım dahil olmak üzere birçok farklı sektöre ulaşmak istiyor. Bir yandan yapay zeka temelli asistanların sayısını arttırırken bir yandan da Alexa ekosistemini büyütmeyi planlıyor.

Çoğu kişi adına oldukça sürpriz olan bu yeni hamle, bu sene içinde yavaş yavaş farklı şirketlerle gündeme gelecek. Alexa temelleriyle kurulan her asistan, “Alexa Built-in” yazan ufak bir logoya sahip olacak. Amazon’un hedeflediği yeni asistan ekosisteminin nasıl çalıştığına hemen aşağıdan göz atabilirsiniz.

 

Mobilite uygulaması Meep, Amerika’ya açılmak için 4 milyon euro yatırım aldı

Önceki İçerik

Birleşik Krallığın Çiçeksepeti’si Bloom & Wild, 102 milyon dolar yatırım aldı

sonraki içerik

Beğenebileceğiniz içerikler

Yorumlar

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir